Twitter, Bitcoin ile bahşiş özelliği üzerinde çalışıyor | TeknoZone #1

Hemşire robot Grace, dünyanın ilk otonom kargo gemisi, Apple'ın iCloud verilerini tarama planlarını askıya alması, Twitter'ın Bitcoin entegrasyonu ve daha fazlası... Akşam TV teknoloji editörü Doğa Yurduneri, TeknoZone'un ilk bölümünde teknoloji dünyasının en yeni gelişmelerini anlatıyor.

Aksam.com.tr

Doğa Yurduneri

Teknoloji dünyası, bu hafta da birçok inovasyon ve yeni gelişmeye sahne oldu. Şirketler, ardı ardına yeni ürün ve teknolojilerini kullanıcı beğenisine sundu. Dünyanın ilk elektrikli otonom kargo gemisi, hemşire robot Grace ve dünyanın en hafif robotu RoBeetle, söz konusu inovasyonlar arasında yer aldı. Akşam TV teknoloji editörü Doğa Yurduneri; TeknoZone'un ilk bölümünde Apple'ın iCloud verilerini tarama planlarını askıya alması ve WhatsApp'ın iOS ve Android arası sohbet geçmişi transferi özelliğini bünyesine eklemesinden Twitter'ın Bitcoin entegrasyonu ve Uluslararası Uzay İstasyonu'nun miadını doldurduğuna yönelik iddialara kadar teknoloji dünyasının en yeni gelişmelerini Akşam TV izleyicileri için anlattı.

WHATSAPP, İOS VE ANDROİD ARASINDA SOHBET GEÇMİŞİ TRANSFER ETME ÖZELLİĞİNİ BÜNYESİNE EKLİYOR

Popüler mesajlaşma uygulaması WhatsApp, iOS ve Android işletim sistemleri arasında sohbet geçmişini transfer etme özelliğini bünyesine eklemeye hazırlandığını duyurdu. Özelliğin platforma entegre edilmesiyle birlikte; telefon değiştiren kullanıcıların, iki işletim sistemi arasında herhangi bir kayıp olmadan sohbetlerini taşıyabilecekleri ifade edildi.

TELEGRAM, 1 MİLYAR KÜRESEL İNDİRİLME SAYISINA ULAŞTI

Sensor Tower verilerine göre; Telegram'ın dünya genelindeki indirilme sayısı, 1 milyara ulaştı. WhatsApp'ın gizlilik koşullarını güncelleyeceğini açıklaması üzerine popülaritesini artıran mesajlaşma uygulamasının en çok indirildiği ülkenin Hindistan olduğu kaydedildi.

ŞİRKETLERİN ELİNDE BULUNDURDUĞU BİTCOİN MİKTARI, DÜNYA GENELİNDE 1.6 MİLYONU GERİDE BIRAKTI

Bitcoin Treasuries'in verilerine göre; şirketler ve kurumların elinde bulundurduğu Bitcoin miktarı, dünya genelinde 1.6 milyonu geçti. Söz konusu rakamın, toplam Bitcoin arzının yaklaşık yüzde 8'ine tekabül ettiği kaydedildi.

TWİTTER, KULLANICILARIN BİRBİRİNE BİTCOİN İLE BAHŞİŞ GÖNDEREBİLECEKLERİ BİR ÖZELLİK ÜZERİNDE ÇALIŞIYOR

Twitter, kullanıcıların beğendikleri paylaşımlar için birbirine bahşiş gönderebildikleri 'Tip Jar (Bahşiş Kutusu)' özelliğine Bitcoin entegrasyonu getirmeye hazırlanıyor. Bu yılın Mayıs ayında kullanıma sunulan 'Tip Jar' özelliği; güncel olarak Cash App, PayPal ve Venmo üzerinden içerik üreticilere bahşiş göndermeye olanak tanıyor.

GÜNEY KORE, UYGULAMA MAĞAZALARINDA ALINAN KOMİSYONU ENGELLEYEN YASA TASARISINI ONAYLADI

Güney Kore parlamentosu, büyük uygulama mağazası operatörlerinin yazılım geliştiricilerini kendi ödeme sistemlerini kullanmaya zorlamasını engelleyen yasa tasarısını onayladı. Yasanın, Apple ve Google tarafından uygulama mağazalarından yapılan alışverişlerden alınan yüzde 30 komisyonu engelleyen dünya üzerindeki ilk düzenleme olma niteliğini taşıdığı kaydedildi.

APPLE, UYGULAMA MAĞAZASI KURALLARINI SEÇİLİ ŞİRKETLER LEHİNE GEVŞETTİĞİNİ AÇIKLADI

ABD merkezli teknoloji devi Apple, uygulama mağazası kurallarını gevşettiğini ve Netflix gibi şirketlerin Apple'a komisyon ödemeden müşteri edinmelerine izin vereceğini açıkladı. Şirket böylece; komisyon geliri elde ettiği iş modelinde, düzenleyici kuruluşların baskıları sonucu bu hafta ikinci defa taviz vermiş oldu.

APPLE, İCLOUD İÇERİKLERİNİ ÇOCUK İSTİSMARINA KARŞI TARAMA PLANLARINI ELEŞTİRİLER NEDENİYLE ASKIYA ALDI

ABD'li teknoloji şirketi Apple, iPhone'larda çocuk istismarına karşı hassas görselleri yapay zeka ile tarama planlarını, gelen eleştiriler üzerine askıya aldı. Şirket, sistemin tamamen masadan kaldırılmadığının ve eleştiriler doğrultusunda geliştirebilmek için lansmanın ertelendiğinin de altını çizdi.

RUS MÜHENDİS, ULUSLARARASI UZAY İSTASYONU'NUN ONARILAMAZ ARIZALARA MARUZ KALABİLECEĞİ KONUSUNDA UYARDI

Rus mühendis Vladimir Solovyov, Uluslararası Uzay İstasyonu'nun (ISS) eskiyen ekipmanları ve donanımı nedeniyle onarılamaz arızalara maruz kalabileceği konusunda uyardı. Solovyov ayrıca, istasyonun Rus segmentindeki uçuş sistemlerinin en az yüzde 80'inin son kullanma tarihlerini geçtiğine işaret etti.

İNSANSI ROBOT GRACE, COVID-19 KARANTİNA ALANLARINDA DOKTORLARA YARDIM EDİYOR

İnsansı robot Sophia'nın geliştiricisi olan Hong Kong merkezli robotik şirketi Hanson Robotics, Grace isimli yeni bir hemşire robot tanıttı. Sensörler ve termal kameralar ile donatılan Grace'in, karantinaya alınan COVID-19 hastalarına ve izolasyon alanlarındaki doktorlara yardım etmek üzere tasarlandığı belirtildi.

DÜNYANIN EN HAFİF ROBOTU ROBEETLE, KENDİ AĞIRLIĞININ 2.6 KATINI TAŞIYABİLİYOR

Washington Devlet Üniversitesi'nden bir bilim insanı, dünyanın en hafif robotunu geliştirdi. RoBeetle adı verilen robotun, 88 miligram ağırlığında olduğu kaydedildi.

DÜNYANIN İLK TAMAMEN ELEKTRİKLİ OTONOM KARGO GEMİSİ, İLK SEFERİNİ YAPMAYA HAZIRLANIYOR

Dünyanın ilk tamamen elektrikli otonom kargo gemisi 'Yara Birkeland', Norveç'te bu yıl sonuna kadar ilk kez denize açılmaya hazırlanıyor. Geminin ilk seferinin, Norveç'teki Herøya ve Brevik kasabaları arasında yapılacağı ifade ediliyor.

 • twitter bitcoin
 • twitter bitcoin ile bahşiş
 • twitter
 • bitcoin
 • apple icloud
 • icloud
 • apple icloud taraması
 • apple
 • bitcoin ile bahşiş
 • dünyanın en hafif robotu
 • insansı robot grace
 • hemşire robot
 • hemşire robot grace
 • telegram indirilme sayısı
Tüm Haber haberleri için tıklayın