Yerli ve milli ürünler bugün görücüye çıkıyor! Savunmanın gurur günü

Alanında 3. sırada olan Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı IDEF kapılarını bu-gün açıyor. Birçok ürünün ilk kez sergileneceği fuara yabancı akını bekleniyor.

Yerli ve milli ürünler bugün görücüye çıkıyor! Savunmanın gurur günü

SERDAR SAĞLAM

Dünyada 32 savunma sanayisi fuarı arasında katılımcı firma sayısı itibarıyla üçüncü sırada yer alan Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı (IDEF 2021), Türkiye'nin bir dünya markası olarak 15'inci kez kapılarını bugün açıyor. Fuarda 53 ülkeden 536'sı yerli, 700'ü yabancı olmak üzere toplam bin 236 firma, 38 bin metrekarelik alanda ürün ve hizmetlerini sergileyecek, Türk tedarik makamları ve dünyanın dört bir yanından gelen heyetlerle görüşmeler gerçekleştirecek. IDEF 2021'de 79 ülkeden 154 heyetin, bu heyetlere dahil yaklaşık 500 üyenin katılımı bekleniyor. Aselsan, TAI, TUSAŞ, Havelsan, Baykar, Roketsan gibi savunma devlerinin birçok yeni milli ve yerli ürünü sergileyeceği fuarda bu yıl ilk kez özel bir tanıtım da yapılacak.

MİLLİ ÜRÜN SERGİSİ

Aselsan bu yıl ilk kez "Millileştirilmiş Ürünler" sergisi de düzenleyecek. İki yılda bir yapılan fuar ayrıca bu yıl yine ilk kez salgın şartları nedeniyle hibrit düzenlenecek. Havelsan'ın Diyalog adını verdiği sistem sayesinde firmalar, salgın sebebiyle IDEF 2021'e gelemeyecek müşterileriyle görüşmelerini çevrim içi gerçekleştirebilecek. Yine Havelsan'ın Drive adını verdiği sistemle de stantlarda gösterimleri yapılacak ürünlerin broşür, katalog, sunum ve video gibi dijital materyallerinin güvenle paylaşıldığı bir altyapı sunulacak.

HÜRJET'LE UÇUŞ ZAMANI

Fuarda ilk kez sergilenecek ürünler arasında en önemlisi Türkiye'nin milli beka projesi Milli Muharip Uçak da yer alacak. Ayrıca fuarda Anka, Aksungur, Atak, Atak 2, Gökbey, Hürkuş ve Hürjet de boy gösterecek. Fuarda Hürjet simülatörü ile ziyaretçilerine gerçeğe yakın bir uçuş deneyimi yaşatılacak.

IDEF VİTRİNİNDEN

Sarsılmaz: Yerli ve milli imkanlarla üretilen 6 yeni silahı IDEF'te vitrine çıkaracak. Genel Müdür Yardımcısı Mahmut Nuri Kızıltan "Yeni teslimatını yaptığımız SAR-762 MT'yi de fuarda ilk kez sergileyeceğiz"dedi.

Kalekalıp: 3 yeni tüfeği ilk kez IDEF 2021'de sergileyecek.

TÜRKSAT: Kesintisiz hizmet olanağı sağlayan SOTM antenleri HidrOn ve TerrOn ile fuara katılan Türksat, sırtta taşınabilir manpack anteni olan MicrOn'u da IDEF 2021'de vitrine çıkaracak.

Gön Savunma: Fuarda seçkin birliklerin atış testlerinde kullanılmak ve var olan kabiliyetlerin artırılmasını sağlamak amacıyla uzaktan kumanda edilebilen hareketli hedef sistemini tanıtacak.

RUSYA'DAN MUHARİP UÇAK İÇİN SÜRPRİZ TEKLİF: ORTAK ÜRETEBİLİRİZ

Uluslararası Savunma Sanayi Fuarı (IDEF) öncesinde soruları yanıtlayan Rus devlet savunma sanayi şirketi Rostec'in Başkanı Sergey Çemezov sürpriz bir öneride bulundu. Çemezov, ortak savaş uçağı üretimine yönelik görüşmeler yapılabileceğini belirterek, "Ortaklarımızla her zaman diyaloğa açığız. Türkiye ilgi gösterirse bu konuda da işbirliğine hazırız. Türkiye'nin kendi beşinci nesil TF-X savaş uçağı projesini hayata geçirme niyetinde olduğunu biliyoruz. Uçak sistemleri ve sistemlerinin geliştirilmesi ve üretilmesindeki yetkinliğimizle, Türk ortaklara yeni bir savaş uçağı yaratmada yardımcı olmayı değerlendirebiliriz" dedi.

İHA'LARA ÖVGÜ

Türkiye ile Rusya'nın ortak helikopter üretimine yönelik görüşmeler yapabileceğini anlatan Çemezov, "Böyle bir olasılık elbette var. Ancak daha fazla adım atılması için Türkiye'nin net bir teklifle gelmesi gerekiyor. İlk adım atılır atılmaz bu alanı desteklemeye ve geliştirmeye hazır olacağız" diye konuştu. Çemezov Türkiye'nin insansız hava araçları (İHA) konusunda güçlü bir yetkinliğe sahip olduğunu belirterek, "Türkiye savunma ve havacılıkta ithalat ikamesine yönelik etkin önlemler alıyor. Türkiye ile karşılıklı fayda temelinde teknolojik işbirliğini istişare etmeye hazırız" dedi.

ROKETSAN 9 YENİ ÜRÜNLE IDEF'TE

Roketsan bugün başlayan 15'inci Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı IDEF'21'e, her biri Türk mühendislerin imzasını taşıyan yepyeni ürünleriyle katılıyor. Roketsan Genel Müdürü Murat İkinci, IDEF'21'de 9 ürünü ilk kez sergileyeceklerini belirterek "IDEF'te ilgi odağı olacağız" dedi. Gemilere yakın hava savunma sağlayacak LEVENT'i fuarda sergileyeceklerini belirten İkinci, "İki versiyonu olacak. İlk konfigürasyon, geminin üzerindeki elektro-optik ve radar sistemlerini kullanarak; ikinci konfigürasyon ise kendi üzerindeki radar ve elektro-optik sistemleri kullanarak hedefine yönelecek" dedi. Roketsan Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Faruk Yiğit de Türk ordusunun meskun mahallere yönelik operasyonlarda canı pahasına sivillere zarar vermemeye çalıştığını belirterek, kendilerinin de buna uygun sistemler geliştirmek için çalıştıklarını vurguladı. Fuarda Roketsan, LAÇİN Güdüm Kiti'ni de tanıtacak.

Tüm Teknoloji haberleri için tıklayın