Yerli ve milli füzelerde kritik aşama... İlk teslimat gerçekleşti

Türk savunma sanayii açısından kritik öneme sahip KTJ-3200 Turbojet Motoru çalışmalarında önemli bir aşamaya gelindi. KALE ArGe tarafından üretilen KTJ-3200 Turbojet Motoru'nun testi için ilk teslimat gerçekleşti. KTJ-3200 ile donatılan SOM Seyir Füzesi'nin ilk atışının, 2022 yılı içerisinde gerçekleştirilmesi bekleniyor.

Yerli ve milli füzelerde kritik aşama... İlk teslimat gerçekleşti

Defence Turkey

İlk aşamada entegrasyon maksatlı teslim edilen 2 motor projenin ArGe Fazı altında imal edilmişken 2022 yılında başlanılacak atışlı testler kapsamında kullanılmak üzere 2021 yılı sonuna kadar LRIP (Düşük Yoğunluklu Başlangıç Üretimi) Fazı altında teslim edilecek KTJ-3200 Turbojet Motorlarının teslimatlarına da başlanılmıştır.

Defence Turkey'in haberine göre, KTJ-3200 ilk aşamada SOM ALCM üzerine entegre edilmekte olsa da motor aynı zamanda yapılan modifikasyonlarla ATMACA Gemisavar Güdümlü Mermisine de uygun hale getirilmiştir. Dolayısıyla teslimatlar hem SOM hem de ATMACA için gerçekleştirilmekte.

Seri Üretim Projesi kapsamında, yerli seyir füzelerinin atış testleri safhası da yer alıyor. Büyük oranda yürütülmüş olan entegrasyon çalışmalarının önemli bir kilometre taşı bu testler olacak.

Sözleşmesi Ana Yüklenici Roketsan ile Haziran 2021'de imzalanan, imza töreni ise IDEF '21 Fuarı kapsamında 18 Ağustos 2021 tarihinde düzenlenen 'Turbojet Motor Tedariki ve Entegrasyonu Projesi altında edindiğimiz bilgiye göre ilk aşamada HvKK SOM ALCM Ailesi ile DzKK ATMACA Gemisavar Güdümlü Mermi ve KKK KARA ATMACA Karadan Karaya Seyir Füzesi Projeleri için sayıları yüzlerle ifade edilen KTJ-3200 motor siparişi verilmiştir. SOM ALCM ve ATMACA siparişleri ve ihracat potansiyeli göz önünde bulundurulduğunda bu sayının daha da artması beklenmektedir.

Kale ArGe ayrıca ROKETSAN'ın Orta Menzilli Gemisavar Füze (OMGF) Sistemi ve TÜBİTAK SAGE tarafından geliştirilen KUZGUN-TJ akıllı mühimmatı için de turbojet motor geliştirmektedir.

KTJ-3200 Projesi ve Kale ArGe'nin diğer motor çalışmalarına ilişkin detaylı haberimizi yeni sayımızda bulabilirsiniz.

Tüm Teknoloji haberleri için tıklayın