'Uçtan uca şifreleme' ne kadar güvenilir?

WhatsApp'ın Austin, Teksas, Dublin ve Singapur'daki çalışanlarının, özel mesajları, dijital içerikleri ve birçok veriyi gözden geçirmek için özel bir Facebook yazılımı kullandığı ortaya çıktı.

'Uçtan uca şifreleme' ne kadar güvenilir"

Facebook'un tüm açıklamalarına karşın, şirket çalışanlarının WhatsApp mesajlarını okuyabildiğini ve sesleri dinleyebildiği ortaya çıktı.

TRT Haber'de yer alan habere göre, New York merkezli araştırma kuruluşu ProPublica, Facebook çalışanlarının WhatsApp mesajlarını okuyabildiğini ve sesleri dinleyebildiğini iddia eden bir rapor yayımladı.

WhatsApp, kullanıcılarının mesajlarının güvenli olduğunu "uçtan uca şifreleme" ile sağlıyor. Uygulama kullanıcılarına yönelik mesajında "bunu fotoğraf, mesaj, video, sesli mesaj, belgeler ve aramalar üçüncü şahısların eline geçmesini engellediğini ifade ediyor.

Ancak yayımlanan rapor, tüm savunmalara karşın Whatsapp'ın güvenli olmadığını iddia ediyor. Buna göre, WhatsApp'ın Austin, Teksas, Dublin ve Singapur'daki çalışanları, milyonlarca özel mesaj, resim ve videoyu gözden geçirmek için özel bir Facebook yazılımı kullanıyor.

Çalışanlar, WhatsApp mesajlarının yalnızca bir alt kümesine erişebiliyor. (Kullanıcılar tarafından işaretlenenler ve muhtemelen kötüye kullanım amaçlı olarak şirkete otomatik olarak iletilenler.)

WhatsApp'a cezalar yağdı

Whatsapp'ın veri ihlallerine verilen para cezaları da iddiaları destekler nitelikte.

Rusya, Rus kullanıcılarının verilerini yerel sunucularda saklamadığı için Facebook, Twitter ve WhatsApp'a para cezası verdi.

Türkiye ise Kişisel Verileri Koruma Kurumu (KVKK) WhatsApp'a kişisel verilerin hukuka aykırı olarak işlenmesini önlemek amacıyla gerekli teknik ve idari tedbirleri almadığı gerekçesiyle 1 milyon 950 bin TL idari para cezası kesti.

Tüm Teknoloji haberleri için tıklayın