Twitter'dan kripto para alanında önemli adım

Sosyal medya platformu Twitter, blok zinciri teknolojisi, NFT ve kripto para gibi merkezi olarak yönetilmeyen birimleri kullanmaya yönelik yeni yollar geliştirmek için Twitter Crypto adı verilen özel bir birim kurdu.

Twitter'dan kripto para alanında önemli adım

ntv.com.tr

Twitter, "Twitter Crypto" ismi verilen birim ile özel bir kripto para ekibini bünyesine katarak bu konudaki etkinliğini geliştirmeye devam ediyor. Platform, birimin deneyimli blok zinciri mühendisi Tess Rinearson tarafından yönetileceği açıklandı.

NTV'de yer alan habere göre, Twitter, oluşturdukları birimin ana hedeflerinden birinin, platformdaki içerik oluşturucuların sanal para birimlerini kullanarak ödeme yapmaları için merkezi olmayan teknolojileri kullanmanın yeni yollarını keşfetmek olduğunu aktardı.

BEKLENTİ BÜYÜK

Diğer taraftan, Twitter'ın CEO'su Jack Dorsey daha önce defalarca bitcoin'i övmüş ve dünyaya barış getireceğine inandığını söylemişti.

Ayrıca, Dorsey'in diğer şirketi Square, 2018'de bitcoin'i ödeme modeline entegre etti. Şirket, bu ay dijital para biriminin 2021 üçüncü çeyrek gelirinin yaklaşık 2 milyar dolarına katkıda bulunduğunu duyurdu. Twitter Crypto da, sosyal medya platformuna benzer bir model getirmek istiyor.

BİR "MÜKEMMELLİK MERKEZİ" OLARAK HİZMET EDECEK

Rinearson'a göre Twitter Crypto, sosyal medya ağında "blok zinciri", "NFT" ve "web3" ile ilgili her şey için bir "mükemmellik merkezi" olarak hizmet edecek.

Rinearson, "Kripto topluluklarından gelen fikirlerin kimlik, topluluk, mülkiyet ve daha fazlasıyla mümkün olanın sınırlarını zorlamamıza nasıl yardımcı olabileceğini keşfedeceğiz" diye konuştu.

Ayrıca, kripto ekibinin, şirketin ilk kez 2019'da "sosyal medya için merkezi olmayan bir standart" oluşturmak için duyurduğu açık kaynaklı bir proje olan BlueSky ile yakın çalışacağı bildirildi.

BlueSky, bir startup kurucusu ve kripto para geliştiricisi olan Jay Graber tarafından yönetiliyor ve Twitter tarafından finanse edilmesine rağmen bağımsız olarak çalışıyor.

Bitcoin bahşiş özelliği sayesinde kullanıcılar Twitter üzerinden içerik oluşturucularını ibitcoin ile destekleyebiliyor. Bu özellik, Lightning Network ağı ile destekleniyor.

Tüm Teknoloji haberleri için tıklayın