TUSAŞ duyurdu: Türkiye'nin 5. nesil savaş uçağı Milli Muharip Uçak KAAN için tarih verildi

TUSAŞ Genel Müdürü Temel Kotil, Milli Muharip Uçak KAAN'ın uçuş tarihiyle ilgili önemli bilgileri paylaştı. Yerli ve milli imkanlarla geliştirilen 5. nesil savaş uçağı KAAN'ın önümüzdeki yılı ilk aylarında gökyüzüyle buluşacağını belirten TUSAŞ Genel Müdürü Kotil, 'Şimdi uçurmaya çalışıyoruz. Sayın bakanımız 'İkinci yüzyılın ikinci aylarında uçacak' dedi, inşallah biz de o gayretteyiz, uçacak.' dedi.

TUSAŞ duyurdu: Türkiye'nin 5. nesil savaş uçağı Milli Muharip Uçak KAAN için tarih verildi

AA

Türkiye'nin 5. nesil savaş uçağı KAAN'ın ne zaman gökyüzüyle buluşacağı belli oldu. TUSAŞ Genel Müdürü Temel Kotil, yaptığı açıklamada, Milli Muharip Uçak KAAN'ın 2024 yılının ilk aylarında gökyüzüyle buluşacağını belirtti. TUSAŞ Genel Müdürü Kotil, "Şimdi uçurmaya çalışıyoruz. Sayın bakanımız 'İkinci yüzyılın ikinci aylarında uçacak' dedi, inşallah biz de o gayretteyiz, uçacak." dedi.

TUSAŞ DUYURDU: TÜRKİYE'NİN 5. NESİL SAVAŞ UÇAĞI KAAN İÇİN TARİH VERİLDİ

TÜRK Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) Genel Müdürü Temel Kotil, "KAAN, Türkiye yüzyılını değiştirecektir, şimdi uçurmaya çalışıyoruz. Sayın bakanımız 'İkinci yüzyılın ikinci aylarında uçacak' dedi, inşallah biz de o gayretteyiz, uçacak." dedi.

TUSAŞ Genel Müdürü Kotil, Bartın Üniversitesi'nin Kutlubey Yerleşkesi konferans salonundaki "6. Ar-Ge Proje Pazarı" etkinliğinin ödül töreninde yaptığı konuşmada, ülkenin en önemli teknoloji geliştirme projelerinden milli muharip uçak KAAN'ın çok başka bir şey ve ülkenin stratejik aseti olduğunu söyledi.

Savunmada bir şeyin "stratejik aset" olduğunda onun yerine başka bir şey konulamayacağını, strateji olan bir şeyin yüzde 100 milli olması gerektiğini ifade eden TUSAŞ Genel Müdürü Kotil, "Bir şey stratejikse kimseye selam durmadan, istediğini yapacaksın ve istediğin kişiye satacaksın. Bunun orijinali bu. Bunun motoru ve bir sorun olduğunda pilotun kendisini kurtarması için fırlatma koltuğu var. Bu ikisi yurt dışından. Gerisi yerli ve milli. TR bize motor sözünü verdi, bunun da motorunu verecek, fırlatma koltuğunu da biz yapıyoruz, yüzde yüz yerli." dedi. Kotil, KAAN hakkında da önemli açıklamalarda bulundu.

Bir savunma sisteminin stratejik bir asetse onun yüzde yüz Türkiye'de yerli olması gerektiğini belirten TUSAŞ Genel Müdürü Kotil, "Türkiye'de yabancı şirket de olabilir. Şimdi yerli ve milli bir kavram var ya, hissedarlarının Türk vatandaşları olması gerekiyor. KAAN, Türkiye yüzyılını değiştirecektir, şimdi uçurmaya çalışıyoruz. Sayın bakanımız 'İkinci yüzyılın ikinci aylarında uçacak' dedi, inşallah biz de o gayretteyiz, uçacak. Bütün dünyanın ne olduğunu görmesi için uçması gerekiyor. Çok yakınız ona. bütün testleri yapılıyor." ifadesini kullandı.

TUSAŞ'ta şu anda 6 bine yakın mühendis olduğunu ve başarılarının mühendislerin yaş ortalamasının üniversite çağındaki gençlerin yaş ortalamasında olmasına bağladığını anlatan Kotil, işe genç mühendisleri aldıklarını ve bu gençlerin işlerini başarı ile yürüttüklerini dile getirdi.

MİLLİ MUHARİP UÇAK KAAN İLE TÜRKİYE HAVACILIKTA SEVİYE ATLAYACAK

KAAN, insansız hava araçları, havadan ihbar, kontrol gibi platformlar ve tedarik edilmesi planlanan diğer unsurlarla ortak çalışabilecek.

Yeni nesil silahlarla havadan havaya muharebe, süpersonik hızda dahili silah yuvalarından hassas vuruş gerçekleştirebilecek KAAN, yapay zeka ve nöral ağ desteğiyle artırılmış muharebe gücü sağlayacak.

KAAN programı kapsamında Yıldırım Test Tesisi, Radar Kesit Alanı Test Tesisi, Rüzgar Tüneli Tesisi gibi dünyanın sayılı büyüklükteki test merkezlerinin ülkeye kazandırılması sağlanıyor. Bu sayede test verilerinin işleme kabiliyetlerinin artırılmasının da önü açılmış olacak.

  • TUSAŞ
  • KAAN
  • milli muharip uçak
  • savaş uçağı
  • türkiye
Tüm Teknoloji haberleri için tıklayın