Telegram, WhatsApp'ın çöktüğü gece 70 milyon yeni kullanıcı kazandı

Popüler mesajlaşma platformu Telegram; Facebook, Instagram ve WhatsApp'ın çökmesine neden olan erişim sorununun yaşandığı gece kazandığı kullanıcı sayısını açıkladı. Platform kurucusu Pavel Durov, resmi Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamada Telegram'ın WhatsApp'ın çöktüğü gece boyunca 70 milyon yeni kullanıcı kazandığına işaret etti.

Telegram, WhatsApp'ın çöktüğü gece 70 milyon yeni kullanıcı kazandı

Aksam.com.tr

Çeviri: Doğa Yurduneri

Kısa bir süre önce yaşanan küresel bir internet problemi nedeniyle Facebook kullanıcıları, Facebook'a ve şirket çatısı altındaki diğer platformlara erişim sağlayamamıştı. 4 Ekim akşamı Facebook, Instagram ve WhatsApp'ta yaşanan küresel erişim sorunu, 5 Ekim tarihinde sabah saatlerinde son bulmuştu. 6 saatten uzun süren kesinti, Facebook tarihinin en uzun kesintisi olarak nitelendirilmişti. Problemin saatler sürmesi sebebiyle birçok kullanıcı, sosyal çevresiyle iletişim kurabilmek adına alternatif platformlara yönelmişti.

Aksam.com.tr'nin Gizmochina'dan aktardığı habere göre; Telegram kurucusu Pavel Durov, resmi Twitter hesabı üzerinden yaptığı bir paylaşımda kesintiye ilişkin açıklama yaptı. Durov, açıklamasında WhatsApp'ın çöktüğü gece boyunca Telegram'ın kazandığı kullanıcı sayısını da açıkladı.

Kesinti süresince Telegram'ın 70 milyon yeni kullanıcı kazandığına işaret eden platform kurucusu, 'Dijital Kabus' olarak nitelendirilen erişim sorunu sırasında Telegram sunucularında da yavaşlama olduğunu dile getirdi. Durov, yine de platformda erişimin hiçbir zaman kesintiye uğramadığının da altını çizdi.

TELEGRAM, 2021 YILININ BAŞINDAN BU YANA POPÜLARİTESİNİ HIZLA ARTIRIYOR

Diğer yandan; WhatsApp, 2021 yılı başlarında da gizlilik koşullarını değiştireceğini duyurmuştu. Bu kapsamda; WhatsApp kullanıcı verilerinin, Facebook ve Facebook'a bağlı şirketlerle paylaşılmaya başlanacağı ifade edilmişti. Yeni gizlilik koşulları için kullanıcılara bir uygulama içi bildirim gönderen WhatsApp, bildirimdeki onay butonuna basmayan kullanıcıların WhatsApp kullanamayacağına işaret etmişti.

Yaşanan gelişme, WhatsApp'ı hızla eleştiri oklarının hedefi haline getirmişti. Bu nedenle; Telegram ve Signal gibi rakip platformlar, yükselişe geçmiş ve popülaritesini önemli oranda artırmıştı. Telegram'ın aylık aktif kullanıcı sayısı da kısa bir süre önce 1 milyara ulaşmıştı.

  • telegram kaç yeni kullanıcı kazandı
  • telegram whatsapp
  • telegram vs whatsapp
  • whatsapp çöktü telegram
  • whatsapp
  • telegram
  • telegram aktif kullanıcı sayısı
  • telegram aylık aktif kullanıcı sayısı
  • pavel durov
  • telegram kurucusu
Tüm Teknoloji haberleri için tıklayın