Gerçeğinden ayıramayacaksınız: Teknoloji dünyasının en ünlü 5 robot hayvanı

İnsansı robotların ardından robot hayvanlar da son dönemlerde ciddi bir popülarite kazandı. Birçok teknoloji devi, pazara yapay zeka destekli robot hayvanlar sürerek furyaya katıldı. İşte teknoloji dünyasının en ünlü 5 robot hayvanı...

Aksam.com.tr

Doğa Yurduneri

İnsansı robotların giderek daha fazla gelişmesiyle birlikte yaşadığı popülarite artışının ardından robot hayvan furyası da teknoloji dünyasında kendini göstermeye başladı. İnsan hayatını kolaylaştırmak ve belirli görevleri yerine getirmek üzere tasarlanan robot hayvanlar, sevimli görünümleri nedeniyle de hızla ün kazandı. Robot hayvan konsepti, hala büyük oranda robot köpeklerle sınırlı olsa da şirketler, birçok hayvanın robotik versiyonunu geliştirme yolunda hızla ilerledi.

Son dönemlerde pek çok teknoloji devi, yapay zeka destekli robot hayvanlar piyasaya sürerek furyaya katılım sağladı. İşte son dönemlerin en ünlü 5 robot hayvanı...

İŞTE EN ÜNLÜ ROBOT HAYVANLAR!

1-Spot

Geçen yıl Hyundai tarafından satın alınan robotik devi Boston Dynamics'in robot köpeği Spot, zamanla teknoloji dünyasının en ünlü figürlerinden biri haline geldi. Dünyaca ünlü robot köpek; bugüne kadar geniş çayırlarda yük çekmek, fabrika gözcülüğü yapmak, polis ekiplerine yardım etmek ve pandemide acil servis doktorlarına destek olmak gibi birçok farklı görevde kullanıldı. Dönem dönem yaptığı eğlenceli danslarla gündeme gelen Spot, 74 bin 500 dolarlık bir fiyat etiketiyle piyasaya sürüldü.

2-CyberDog

CyberDog, bu yılın Ağustos ayında Xiaomi tarafından tanıtıldı. Robot köpek, Spot'a benzeyen görünümüyle dikkatleri üzerine topladı. 3 kilogram ağırlığındaki CyberDog, yapay zeka desteğiyle donatıldı. Ürün, bin 500 dolarlık bir fiyat etiketiyle kullanıcı beğenisine sunuldu.

3-AIBO

Yapay zeka destekli AIBO, Sony tarafından 1999 ve 2006 yılları arasında geliştirildi. Köpekli kalemtıraşlara benzeyen görüntüsü, birçok kişide sempati yarattı. AIBO'nun son modeli, 2005 yılında piyasaya sürüldü. Robot köpek, zamanla gelişmiş rakipleriyle mücadele edemeyerek piyasadan silindi.

4-MarsCat

Elephant Robotics tarafından geliştirilen MarsCat, otonom yazılımı ve bağımsız hareket edebilme kabiliyetiyle dikkat çekti. Gerçek bir kedi gibi yürüyen, uyuyan, gerinen, oyun oynayan ve hatta sahibinin karnını yoğurabilen robot kedi, 4 farklı renk seçeneğiyle 2 bin 200 dolardan satışa çıktı. Robotun farklı duyguları farklı miyavlamalarla ifade edebilme kabiliyeti de birçok müşteride sempati yarattı.

5-Little White Dragon

Çinli otomobil üreticisi Xpeng Motors, bu yıl robot köpek furyasından uzaklaştı ve dünyanın ilk robot midillisi 'Little White Dragon'u tanıttı. Çocuklar için geliştirilen robot midilinin, henüz satış fiyatı açıklanmadı. Çevre bilincine sahip olan ve duygusal etkileşime girebilen robot, dokunsal algılama özelliğiyle geldi. "Robotik Unicorn" olarak pazarlanan ürün, robot hayvan endüstrisinde de yeni bir sayfa açmış oldu.

  • robot hayvan
  • robot köpek
  • robot köpekler
  • robot hayvanlar
  • spot
  • robot köpek spot
  • marscat
  • robot midilli
  • aibo
  • cyberdog
Tüm Teknoloji haberleri için tıklayın