Teknoloji dünyasında 2021 yılı trendleri: En çok neyi konuştuk?

Yılı kapatırken dünyanın dört bir yanından teknoloji devleri, 2021 yılına ilişkin istatistikleri paylaştı. Rakamların yayınlanmasıyla birlikte yılın ‘en'leri de ortaya çıktı. İşte teknoloji dünyasında 2021 yılı ‘en'leri...

Aksam.com.tr

Doğa Yurduneri

Küresel salgın etkilerinin zirveye ulaştığı 2020 yılını takip eden 2021'de, dijitalleşme süreçleri de giderek hız kazandı. Yıl içerisinde insanlık tarihine yön veren birçok olumsuz gelişme yaşanmış olsa da dijital dünyada durum, sanıldığı kadar iç karartıcı değildi. Dünyanın dört bir yanından teknoloji devleri, yıl sonuna doğru 2021 yılına ilişkin istatistikleri paylaşmaya başladı. Rakamların yayınlanmasıyla birlikte, yılın trendleri de ortaya çıkmış oldu. Peki bu yıl en çok neyi konuştuk, kimden bahsettik, neye güldük veya ne izledik? İşte teknoloji dünyasında 2021 yılı 'en'leri...

İŞTE TEKNOLOJİ DÜNYASININ 2021 YILI TRENDLERİ!

1) En çok kullanılan emoji

Genel depresif modun aksine 2021'in en çok kullanılan emojisi, gülerken gözünden yaş gelen yüz emojisi oldu. Bu emoji, tüm yıl boyunca gönderilen emojilerin yüzde 5'ini oluşturdu.

2) En yaygın şifre

"123456", 2021 yılında da dünyanın en yaygın şifresi oldu. Şifrenin, toplamda 103 milyon 170 bin 552 kişi tarafından kullanıldığı tahmin ediliyor.

3) Google'da en çok aranan ifade

Pandemi ve hızlanan dijitalleşmenin etkileri, 2021 yılında Google'daki aramalara da yansıdı. Bu sene Türkiye, Google'da en çok "eba giriş" ifadesini aradı. Yılın en çok aranan ismi ise Ocak'ta Arsenal'den Fenerbahçe'ye transfer olan ünlü futbolcu Mesut Özil oldu. Yıl sonuna doğru 'Rust' setinde gerçek silah kullanılması nedeniyle yanlışlıkla görüntü yönetmeni Halyna Hutchins'i vurarak ölümüne neden olan ünlü oyuncu Alec Baldwin de dünya genelinde en çok aranan isim haline geldi.

4) En çok indirilen mobil uygulama

TikTok, 2021 yılında en çok indirilen uygulama oldu. Pandemi sürecinde popülaritesi artan kısa video platformunun yükselişi, yıl içerisinde de devam etti.

5) En popüler internet sitesi

'TikTok.com' da 2021'de Google'ın tahtını sallayarak yılın en popüler internet sitesi unvanını ele geçirdi. Site, dünya genelinde yılın en çok trafiği alan internet sitesi oldu.

6) En popüler telefon

En popüler telefon ise bu yıl iPhone 12'ydi. Cihaz, yılın ilk 9 ayında en çok satan akıllı telefon olarak 2021'in bitimine kısa bir süre kala liderliğini ilan etti ve selefi iPhone 11'i zirveden indirdi.

7) En çok kullanılan sosyal medya platformu

En çok kullanılan sosyal medya platformunun Instagram ve TikTok olduğu düşünülse de bu yıl zirveye, yılların değişmeyen ismi oturdu. Listenin ilk sırasında yer alan Facebook, bu yıl 2 milyar 740 milyon kullanıcıya ulaştı.

8) Haber sitelerinde en çok habere konu olan isim

Türkiye'deki haber siteleri 2021'de en çok Acun Ilıcalı'yı konuştu. Ünlü medya patronu, 10 bini aşkın haber sitesinde 55 bin 933 habere konu oldu. Bu haberler, toplam 127 milyon 615 bin 379 kez okundu.

9) En iyi şirket/En kötü şirket

Yahoo Finance; her yıl olduğu gibi bu yıl da hisse senedi fiyatları, piyasa değeri ve bir dizi diğer faktörü baz alarak yılın en iyi ve en kötü şirketini belirlemek için bir anket düzenledi. Kısa bir süre önce piyasa değeri 2 trilyon doları aşarak ABD'de bir ilke imza atan Microsoft, yılın en iyi şirketi seçildi. Facebook'un çatı şirketi Meta ise bin 541 kişinin katılımıyla yapılan ankette, 2021'in en kötü şirketi olarak belirlendi. Şirket, oylamada ikinci sıraya yerleşen Çinli e-ticaret platformu Alibaba'dan yüzde 50 daha fazla oy aldı.

10) Netflix'in en çok izlenen yapımı

Yıl sonuna doğru oldukça popüler hale gelen Güney Kore yapımı Squid Game, kazandığı hızlı ün sonrası Netflix'in bu yıl en çok izlenen dizisi haline geldi. 142 milyonluk bir izlenme sayısına ulaşan dizi, tüm zamanların en çok izlenen Netflix yapımı unvanını da kazandı.

Tüm Teknoloji haberleri için tıklayın