TB3 ilk kez iniş takımları kapalı uçtu

Silahlı insansız hava aracı Bayraktar TB3'ün test süreci devam ediyor.

TB3 ilk kez iniş takımları kapalı uçtu

Baykar tarafından milli ve özgün olarak geliştirilen silahlı insansız hava aracı Bayraktar TB3'ün test süreci devam ediyor. Milli SİHA'nın orta irtifadaki sistem performansının ölçüldüğü 5'inci uçuş testi Tekirdağ'ın Çorlu ilçesindeki AKINCI Uçuş Eğitim ve Test Merkezi'nde gerçekleştirildi. Bayraktar TB3 SİHA, test uçuşu kapsamında orta irtifada gerçekleştirdiği performans testi sırasında ilk kez iniş takımları kapalı şekilde uçtu. Milli SİHA, 6 saatlik başarılı uçuş testi sonucunda önemli bir eşiği daha atladı.

6 SAAT HAVADA KALDI

TEI tarafından yerli olarak geliştirilen PD-170 motoruyla uçan Bayraktar TB3 SİHA, 4 Kasım'da Marmara Bölgesi'ni etkisi altına alan ve 130 km/sa hıza ulaşan güçlü lodos fırtınasının oluşturduğu zorlu hava koşullarına rağmen 3'üncü uçuş testinde 5 saatlik uçuş gerçekleştirdirilmişti. Milli SİHA, 8 Kasım'da yapılan 4'üncü uçuş testinde ise 6 saat havada kalarak yüksek ve düşük hızlarda sistem tanımlama testlerini başarıyla tamamlamıştı. Bayraktar TB3 SİHA, katlanabilen kanat yapısıyla TCG Anadolu gibi kısa pistli gemilerden kalkış ve iniş kabiliyetine sahip dünyadaki ilk silahlı insansız hava aracı olacak. Baykar Yönetim Kurulu Başkanı ve Teknoloji Lideri Selçuk Bayraktar, daha önce yaptığı konuşmasında Bayraktar TB3 için 2024'te TCG Anadolu gemisinde testlere başlanmasını planladıklarını açıklamıştı.

33 ÜLKEYE İHRACAT

Başlangıçtan bugüne tüm projelerini özkaynaklarıyla yürüten Baykar, 2003 yılında İHA Ar-Ge sürecinin başlangıcından itibaren tüm gelirlerinin yüzde 83'ünü ihracattan elde etti. Bayraktar TB2 SİHA için 32 ülkeyle, Bayraktar AKINCI TİHA için ise şimdiye kadar 8 ülke ile olmak üzere 33 ülkeyle ihracat anlaşması imzalandı.

  • baykar
  • bayraktar tb3
  • silahlı insansız hava aracı
Tüm Teknoloji haberleri için tıklayın