T-Mobile, kullanıcı verilerine yetkisiz erişim sağlandığına yönelik iddiaları doğruladı!

Almanya merkezli GSM operatörü T-Mobile, yaklaşık 100 milyon abonesinin kullanıcı verilerine yetkisiz erişim sağlandığına yönelik iddiaları doğruladı. Konuyu araştırmaya başlayan şirket, yaşanan veri ihlalinden etkilenen net kullanıcı sayısını ise henüz açıklamadı.

T-Mobile, kullanıcı verilerine yetkisiz erişim sağlandığına yönelik iddiaları doğruladı!

Aksam.com.tr

Çeviri: Doğa Yurduneri

Almanya merkezli GSM operatörü T-Mobile, kısa bir süre önce yaklaşık 100 milyon abonesinin kullanıcı verilerine yetkisiz erişim sağlandığına yönelik siber saldırı iddialarıyla gündeme geldi. Şirket, yaşanan gelişmeler sonrası bir siber güvenlik olayını inceleme altına aldığını ve araştırmaya başladığını doğruladı.

Aksam.com.tr'nin Engadget'tan aktardığı habere göre; yayınlanan resmi açıklama, bir siber saldırganın T-Mobile'ın bilişim sistemlerine yetkisiz erişim sağladığına işaret etti. Şirket, herhangi bir müşteri verisinin çalınıp çalınmadığını henüz tespit etmediklerinin de altını çizdi.

Açıklamasında sisteme erişim sırasında kullanılan yolun kapatıldığından emin olduklarını belirten T-Mobile, yasa dışı bir biçimde erişilen verileri tespit edebilmek için sistemlerine ilişkin başlattıkları kapsamlı incelemeyi sürdürdüklerini dile getirdi.

YAKLAŞIK 30 MİLYON ABONENİN KULLANICI VERİSİNİN, KARANLIK AĞDA BİTCOİN KARŞILIĞI SATIŞA ÇIKTIĞI İDDİA EDİLMİŞTİ

Diğer yandan; veri ihlaline ilişkin ilk iddialar, 'Motherboard' tarafından ortaya atılmıştı. Paylaşılan detaylar, yaklaşık 30 milyon T-Mobile müşterisinin kullanıcı verisinin karanlık ağda 270 bin dolar değerinde Bitcoin karşılığında satışa sunulduğuna işaret etmişti. Bunun üzerine, bir bilgisayar korsanı da 100 milyondan fazla kullanıcıya bağlı sosyal güvenlik ve IMEI numarasını ele geçirdiğini söylemişti.

2021'in ikinci çeyreği itibariyle, T-Mobile'ın abone sayısının 104.7 milyona ulaşmış olduğu biliniyor. Alman GSM operatörü, inceleme tamamlanana kadar etkilenen veri sayısını ve başka kaynaklar tarafından yapılan açıklamaların geçerliliğini doğrulayamayacağını ifade ediyor. Şirket, konu hakkında daha fazla bilgi edinilmesinin ardından müşterileriyle proaktif bir biçimde iletişime geçeceğinin de altını çiziyor.

  • t-mobile
  • t-mobile veri ihlali
  • t-mobile siber saldırı
  • gsm operatörü veri ihlali
Tüm Teknoloji haberleri için tıklayın