Sürdürülebilir dünya için teknolojik adım

Türk Telekom, teknoloji projeleriyle gelecek nesillere yaşanabilir bir dünya bırakmak için çalışıyor. Elektrikli araç şarj ağı, GES hizmetlerinin yanında; yapay zekâ ve IoT teknolojileriyle akıllı şehircilik, elektrik ve sulamada da çözümler sunan Türk Telekom, akaryakıt tüketimi ve karbondioksit salımının azalmasını sağlıyor.

Sürdürülebilir dünya için teknolojik adım

Sürdürülebilir bir gelecek için teknoloji alanındaki birikimini hayatın tüm alanlarına yansıtan Türk Telekom, kaynakları verimli ve özenli kullanarak Türkiye'ye 'Değer' katmaya devam ediyor. Sürdürülebilirlik ilkelerini iş stratejilerinin merkezine yerleştiren, iklim riski yönetimine katkıda bulunmak amacıyla çalışmalarını yürüten ve Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesi'nin 10 temel evrensel ilkesine uygun davranacağına dair taahhüt veren Türk Telekom, 2022 yılına ait Sürdürülebilirlik Raporu'nu "İletişimle Sürdürülebilir Dönüşüm" temasıyla yayımladı.

ŞARJ AĞI GENİŞLİYOR

Güneş Enerjisi Santralleri (GES), Elektrikli Araç Şarj Ağı hizmetlerinin yanında; yapay zekâ ve IoT teknolojileriyle akıllı şehircilik, elektrik ve sulamada da çözümler sunan Türk Telekom, akaryakıt tüketimi ve karbondioksit salımının azalmasını sağlıyor.

Gelecek nesillere yaşanabilir bir dünya bırakma hedefiyle iklim riski yönetimine katkı sağlayan projeleri hayata geçirdiklerini belirten Türk Telekom Finans Genel Müdür Yardımcısı Kaan Aktan, şunları kaydetti:

GES İÇİN GAZA BASTI

"Yükselen sürdürülebilirlik performansımızla Türkiye'nin yanı sıra uluslararası endekslerde de yer alıyoruz. Küresel e-Sürdürülebilirlik Girişimi GeSI'nin raporuna göre dünyada elektrik tüketimini azaltan sayılı operatörlerden biriyiz. 2023 için koyduğumuz güneş enerjisinden elde ettiğimiz üretim kapasitemizi yüzde 60 artırma hedefine 2022 yılında ulaştık. Karbon ayak izimizi azaltmak ve iklim değişikliklerinin sebep olduğu riskleri yönetmek adına GES yatırımlarımızı hızlandırıyoruz. GES kurulumları kapsamında şirketimize tahsis edilen kapasiteyi 405.8 MWe'ye çıkardık."

KOMİTE OLUŞTURULDU

Çevre dostu amaçlarını geliştirmek doğrultusunda; orta ve uzun vadeli sürdürülebilirlik hedeflerini Bilim Temelli Hedefler Girişimi (SBTi) ile uyumlu hale getirmek üzere çalışan Türk Telekom; sürdürülebilirlik yaklaşımını günlük operasyonların yanı sıra tüm kurumsal stratejilerine entegre ediyor. Türk Telekom, sürdürülebilirlik stratejisini belirlemek, bu alandaki çalışmaları daha etkin bir şekilde yürütmek için bir 'Sürdürülebilirlik Komitesi' oluşturdu. Kurumun üst yönetiminin öncülüğündeki Sürdürülebilirlik Komitesi Türk Telekom'un yüksek teknoloji birikimini hayatın tüm alanlarında faydaya dönüştürecek.

2053 NET SIFIR HEDEFİNE KATKI

E4 Şarj-Elektrikli Araç Şarj Ağı projesiyle elektrikli araç kullanıcılarına, güvenli, çevreci ve jeneratörlerle beslenen kesintisiz şarj hizmeti sunduklarını hatırlatan Aktan, "Tüm paydaşlarımızla sürdürülebilirlik temelli çalışmalar yapmak, bu doğrultuda yenilikçi ürünler geliştirmek ve paylaşmaya devam etmek öncelikli hedefimiz. Çevreye duyarlı, düşük karbon salımına sahip hizmet ve çözümlerle başta telekomünikasyon olmak üzere birçok sektöre ve ülkemizin 2053 Net Sıfır hedefine katkıda bulunuyoruz. Türk Telekom olarak yenilenebilir enerji kaynakları, elektrik ve enerji verimliliği, veri merkezleri, sürdürülebilir odaklı yatırımlar, akıllı çözümler gibi çok geniş bir perspektifte sürdürülebilirlik faaliyetlerimizi yürütmeye devam edeceğiz" diye konuştu.

Tüm Teknoloji haberleri için tıklayın