Samsung, Intel'i geride bırakarak dünyanın en büyük yarı iletken tedarikçisi oldu

Güney Kore merkezli teknoloji şirketi Samsung, yarı iletken pazarında elde ettiği geliri yüzde 19 artırarak 2021'in üçüncü çeyreğinde dünyanın en büyük yarı iletken tedarikçisi oldu. Şirketin, 2018 yılından beri ilk kez Intel'i geride bıraktığı ve yarı iletken yarışında zirveye yerleştiği kaydedildi.

Samsung, Intel'i geride bırakarak dünyanın en büyük yarı iletken tedarikçisi oldu

Aksam.com.tr

Çeviri: Doğa Yurduneri

Analiz firması IC Insights'ın yayınladığı 'The McClean Raporu'na göre; Samsung, yarı iletken pazarında elde ettiği geliri yüzde 19 artırarak 2021'in üçüncü çeyreğinde dünyanın en büyük yarı iletken tedarikçisi oldu. Şirketin, yalnızca Nisan ve Haziran ayları arasında yarı iletken pazarından 20,29 milyar dolar gelir elde ettiği kaydedildi. Söz konusu rakam, Samsung'un pazardaki en büyük rakiplerinden biri olan Intel'i geride bırakmasına ve zirveye yerleşmesine neden oldu.

Aksam.com.tr'nin Techspot'tan aktardığı habere göre; Intel ise söz konusu çeyrekte, yarı iletken pazarında 19,3 milyar dolarlık bir gelir elde edebilmeyi başardı. ABD merkezli çip üreticisi, 2018 yılından bu yana zirvenin sahibiydi. Samsung, en son 2018 yılında Intel'i geride bırakarak listenin ilk sırasına oturabilmişti.

Listede Samsung'u; sırasıyla TMSC, Hynix ve Mycron takip etti.

TÜM YARI İLETKEN PAZARI, YÜZDE 8'LİK BİR BÜYÜME YAŞADI

Yayınlanan rapor, yarı iletken pazarının genel durumuna ilişkin verileri de ortaya koydu. Paylaşılan bilgilere göre; yarı iletken pazarı, yüzde 8'lik bir büyüme yaşadı. Listenin ilk 10 sırasında yer alan dünyanın en büyük yarı iletken tedarikçisi şirketler, yılın ikinci çeyreğinde toplamda 95,5 milyar doların üzerinde değerde satış gerçekleştirdi. IC Insights, pazarın yılın geri kalan döneminde de büyümeye devam edeceğine ve yüzde 23'lük bir toplam büyüme oranı kaydedeceğine işaret etti.

  • samsung yarı iletken
  • yarı iletken pazarı
  • ic insights
  • samsung
  • intel
  • intel çip
  • intel yarı iletken
  • dünyanın en büyük yarı iletken tedarikçisi
Tüm Teknoloji haberleri için tıklayın