Roketsan'ın geliştirdiği OMTAS füzesi taşıyorlar: KAPLAN ve PARS STA'ların teslimatları devam ediyor

SSB Başkanı Demir, Silah Taşıyıcı Araçlar Projesi kapsamında Roketsan tarafından geliştirilen OMTAS füzesi taşıyıcılı FNS Savunma üretimi KAPLAN ve PARS STA'ların teslimatlarına devam edildiğini açıkladı.

Roketsan'ın geliştirdiği OMTAS füzesi taşıyorlar: KAPLAN ve PARS STA'ların teslimatları devam ediyor

AKSAM.COM.TR

Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) Başkanı İsmail Demir, Silah Taşıyıcı Araçlar Projesi kapsamında Roketsan tarafından geliştirilen OMTAS füzesi taşıyıcılı FNS Savunma üretimi KAPLAN ve PARS Silah Taşıyıcı Araç’ların (STA) teslimatlarına devam edildiğini açıkladı. 

İşte üstün yetenekleriyle öne çıkan STA'ların ve OMTAS füzesinin özellikleri:

KAPLAN STA

KAPLAN-STA'lar ana muharebe tankları ile ortak hareket yeteneğine sahip, otomatik şanzımanlı, yeni nesil bir zırhlı muharebe aracı olarak öne çıkıyor. Araç, farklı alt sistemlerin entegre edilmesi suretiyle her türlü görevi yerine getirmeye olanak sağlayan bir platform tasarımına sahip.

Tanksavar silah sistemi taşıması için geliştirilen KAPLAN-STA, dünya ordularındaki benzerleri arasında en moderni olmakla birlikte, mayın ve zırh korumasına sahip; düşük ağırlığı sayesinde, farklı görevlerde de kullanılabilecek bir platform olarak tasarlandı. 

Modern atış ve komuta kontrol yeteneklerine sahip olarak geliştirilen tanksavar silah sistemi ile atışa hazır tanksavar füzesinin yanı sıra eş eksenli 7,62 mm makinalı tüfek ile de teçhiz edildi.

5 yol tekerleğine ve düşük siluete sahip paletli bir araç olan KAPLAN-STA; soğuk ve sıcak iklim koşullarında, çamurlu/engebeli arazilerde ve asfalt veya stabilize yollarda, yüksek hızla hareket edebiliyor.

KAPLAN-STA, sınıfındaki, amfibi özelliğine sahip az sayıdaki araçtan biri. Aracın arkasında yer alan 2 adet suda itki sistemi, derin ve akıntılı sularda operasyon yapmaya olanak sağlıyor. Hazırlıksız olarak suya girebilen KAPLAN-STA aracının gövdesi, balistik malzemelerden, balistik kaynak tekniği ile birleştirilerek imal edildi. Güç grubu kabini ile genişletilmiş sürücü bölmesi, aracın ön kısmında yer alırken; nişancı ve komutan mahalleri, aracın orta kısımda bulunuyor. Geriye kalan arka kısımda ise nişancı yardımcısı ve ilave personel bölümü yer alıyor.

PARS STA

Farklı görev ve kullanıcı ihtiyaçlarına yönelik ekipmanların araç içerisinde kullanılması veya taşınması göz önünde tutularak tasarlanan araç, yük taşıma kapasitesi ve açık mimari özellikleri ile de dikkat çekmektedir.

PARS 4X4, CH-47 Chinook ağır yük helikopteri dahil her türlü askeri kargo uçağı ile taşınabilmektedir.

İşletme maliyetini düşürmek için birçok parça tasarımı araç ömrü ile aynı tutulmuştur. Araç arazide hızlı sökülüp takılabilen bir güç grubu sayesinde bakım ve lojistik destek kolaylığı sağlamaktadır.

OMTAS ORTA MENZİLLİ TANKSAVAR SİLAH SİSTEMİ

OMTAS, muharebe alanındaki zırhlı tehditlere karşı etkili orta menzilli bir tanksavar silah sistemidir. Füze, kızılötesi görüntüleyici arayıcı başlık sayesinde gece/gündüz ve her türlü hava koşulunda görev yapabilmektedir. OMTAS Silah Sistemi; fırlatma sistemi (füze, atış platformu, atış kontrol ünitesi), taşıma sandıkları ve eğitim simülatöründen oluşmaktadır.

Lançer ve füze arasındaki RF veri bağı, kullanıcısına esnek operasyonel yetenek kazandırmaktadır. Füze, atış öncesi veya sonrası hedefe kilitlenebilmekte olup at-unut veya hedef/vuruş noktası seçimine olanak sağlayan at-güncelle uçuş modlarına sahiptir.

Hassas güdüm-kontrol yeteneği ve zırh delici tandem harp başlığı OMTAS Füzesi’nin zırhlı hedeflere karşı etkin bir silah sistemi olmasını sağlamaktadır.

Sistem Özellikleri

Gece-Gündüz ve Tüm Hava Koşullarında Görev Yapabilme Özelliği
Sabit ve Hareketli Hedeflere Karşı Kullanım
Hedef Güncelleme Yeteneğinin Sunduğu Esneklik ile;
- Hedef Üzerinde Vuruş Noktası Güncelleme
- Uçuş Esnasında Hedef Değiştirme
- Sütre Gerisinden Atış
Sıvı Yakıt Yangını ve Kurşun Çarpmasına Karşı Duyarsız Mühimmat Özelliği
Koordinata Atış
Dershane Tipi ve Gömülü Tipte Simülatörler
Modüler Özellikte Fırlatma Sistemi
Ayrık Kullanılabilen TV/Termal Kameralı Gözetleme Ünitesi

Tüm Teknoloji haberleri için tıklayın