Robot hayvan furyasında yeni adım: Robotik keçi geliştirildi

Japonya merkezli ağır sanayi şirketi Kawasaki, “Bex” isimli binilebilir bir robotik keçi geliştirdiğini duyurdu. Geliştirilen robot, Tokyo'da gerçekleştirilen ‘Uluslararası Robot Sergisi'nde görücüye çıkarıldı.

Robot hayvan furyasında yeni adım: Robotik keçi geliştirildi

Aksam.com.tr

Çeviri: Doğa Yurduneri

Japonya merkezli ağır sanayi şirketi Kawasaki, geçen hafta Tokyo'da gerçekleştirilen 'Uluslararası Robot Sergisi'nde geliştirdiği "Bex" isimli binilebilir robotik keçi modelini görücüye çıkardı. Dört ayaklı robotun; Avrupa, Asya ve Afrika'da görülen bir yaban keçisi türü olan 'Ibex' temel alınarak modellendiği ifade edildi.

Aksam.com.tr'nin Engadget'tan aktardığı habere göre; Bex, şirketin 2015'te iki ayaklı robotlar üzerinde çalışmak üzere başlattığı "Kaleido Programı" kapsamında geliştirildi. Şirket mühendisleri, proje kapsamında hem düz zeminlerde hızla hareket edebilen hem de engebeli arazilerde gezinebilen bir robot geliştirmeye karar verdi.

BEX, 220 KİLOGRAMA KADAR YÜK TAŞIYABİLİYOR

Paylaşılan diğer bilgilere göre; Bex, dizlerinde bir dizi tekerlekle birlikte geliyor. Bu sayede robot, pürüzsüz yüzeylerde form değiştirerek çok daha hızlı bir biçimde hareket edebiliyor. Robot keçi, 100 kilograma kadar ağırlık taşıyabiliyor. Kawasaki, robotun inşaat malzemesi gibi ağır yükleri taşımak ve Boston Dynamics'in robot köpeği Spot gibi endüstriyel alanları denetlemek için kullanılabileceğine işaret ediyor. Üst bölümü tamamen modüler olan robotun formu tamamen değiştirilebiliyor.

Tüm Teknoloji haberleri için tıklayın