Ormanlar yanamayacak

Ormanlar yanamayacak

Teknoloji Haberleri

09 Ekim 2019 Çarşamba 08:00 | Son Güncelleme:

Bilim insanları, orman yangınlarını önleyebilecek sprey geliştirdi. Jel benzeri sıvı, yoğun yağmur sonrası bile bitki örtüsünde kalıyor ve aylar sonra da işe yarıyor. 

ABD’deki Stanford Üniversitesi’nden bilim insanları, orman yangınlarını önlemek amacıyla, bitki örtüsüne yapışan ve hava koşullarına dayanıklı bir sıvı geliştirdi. Suya dayanıklı bu madde, geleneksel yangın geciktiricileri ortadan kaldırabilen kötü hava koşullarına bile dayanıyor. Sonunda, zararsız bir şekilde toprağa karışacak şekilde tasarlandı. Bu yeni teknoloji, yaklaşık bir buçuk santimlik yağıştan sonra bile bitki örtüsünün üzerinde kalabilen, selüloz bazlı bir sıvı. Bilim insanları, bu sıvının gıda, ilaç ve tarım ürünlerinde yaygın olarak kullanılan ve toksik olmayan malzemeler içerdiğini söylüyor. Çalışmanın başyazarı Eric Appel, “Önlem olarak bundan 20 bin galon koyabilirsiniz ya da yangın başladıktan sonra geleneksel formülasyondan bir milyon galon gider” dedi.

MİLYONLARCA TASARRUF 

Bilim insanları, jele benzeyen sıvının standart tarımsal ekipmanlar veya bir uçak aracılığıyla püskürtülebileceğini söylüyor. İtfaiye ekipleri halihazırda yangın söndürücüler ve su taşıyan jeller gibi geciktiriciler kullanıyor ama su buharlaşınca bunların da etkisi kalmıyor.

Tüm Teknoloji haberleri için tıklayın