NVIDIA, siber saldırı iddialarına yönelik açıklama yaptı: 1 TB boyutunda veri çalındı

ABD merkezli teknoloji şirketi NVIDIA, şirketin geçen hafta siber saldırıya uğradığı ve bazı şirket verilerinin ele geçirildiği yönündeki iddiaları doğruladı. “LAPSUS$” isimli bir topluluk, yapılan siber saldırıyı üstlendi.

NVIDIA, siber saldırı iddialarına yönelik açıklama yaptı: 1 TB boyutunda veri çalındı

Aksam.com.tr

Çeviri: Doğa Yurduneri

ABD merkezli teknoloji devi NVIDIA, geçen hafta yapılan siber saldırıda şirket verilerinin bir kısmının çalındığını doğruladı. Kötü niyetli kişiler tarafından çalışanların kimlik bilgilerine ve NVIDIA tescilli bazı verilere yetkisiz erişim sağlandığına işaret eden şirket, internet korsanlarının bu verileri çevrim içi platformlarda sızdırmaya başladığını dile getirdi. Yapılan açıklamada, tam olarak hangi verilerin çalındığı belirtilmedi.

Aksam.com.tr'nin Engadget'tan aktardığı habere göre; saldırının sorumluluğunu, "LAPSUS$" isimli bir topluluk üstlendi. Siber korsan grubu, içinde şemalar ve sürücü kaynak kodlarının da bulunduğu 1 TB boyutunda veriyi ele geçirdiğini iddia etti. NVIDIA, dosyaları kamuoyuna sızdırmamak için kripto para formunda fidye talep eden toplulukla henüz iletişime geçmedi.

Öte yandan; NVIDIA'nın, "LAPSUS$" grubuyla temasa geçmeyeceği tahmin ediliyor. Geçen yıl yapılan "Colonial Pipeline" isimli siber saldırının ardından ABD'de Joe Biden yönetiminin, şirketleri bilgisayar korsanlarıyla iş birliği yapmamaları konusunda şiddetle uyardığı biliniyor. NVIDIA, yaşanan siber saldırı nedeniyle iş akışında veya müşterilere verilen hizmette herhangi bir aksama yaşanmasını beklemediklerini söylüyor.

SALDIRININ SİYASI BİR AMACI OLMADIĞI BELİRTİLDİ

Paylaşılan diğer bilgilere göre; NVIDIA, 23 Şubat'ta gerçekleştirilen siber saldırının ardından kolluk kuvvetlerini bilgilendirdi ve olaya müdahale etmek için siber güvenlik uzmanlarıyla çalışmaya başladı. Şirket, ellerinde saldırının NVIDIA yazılımındaki bir açık veya Rusya-Ukrayna çatışmasıyla ilgili olduğuna dair bir kanıt bulunmadığını belirtti. LAPSUS$ da benzer şekilde, saldırının siyasi bir amacı olmadığına işaret etti.

  • nvidia
  • siber saldırı
  • fidye yazılımı
  • nvidia siber saldırı
  • nvidia veri sızıntısı
  • nvidia lapsus$
  • lapsus$
  • lapsus$ siber saldırı
Tüm Teknoloji haberleri için tıklayın