NFT'ler çakıldı! Yüzde 90'ın üzerinde düşüş...

‘NonFungible' isimli bir internet sitesi tarafından yapılan yeni bir araştırma, son 1 yılda ciddi bir popülarite yakalayan NFT satışlarında önemli bir düşüş yaşandığına işaret etti. Araştırma sonuçları, NFT satışlarının geçen yılın Eylül ayından bu yana yüzde 92 düştüğünü gösterdi.

NFT'ler çakıldı! Yüzde 90'ın üzerinde düşüş...

Aksam.com.tr

Çeviri: Doğa Yurduneri

'NonFungible' isimli bir internet sitesi tarafından yapılan yeni bir araştırma, son 1 yılda ciddi bir popülarite yakalayan ve milyarlarca dolarlık büyüklüğe ulaşan NFT (Non-Fungible Tokens) pazarının gerilemeye başladığına işaret etti. Araştırma sonuçları, NFT satışlarının geçen yılın Eylül ayından bu yana yüzde 92 düştüğünü gösterdi.

Aksam.com.tr'nin TechTimes'tan aktardığı habere göre; 2021 yılının Eylül ayında günlük satılan NFT sayısı, 225 bin civarındaydı. Bu yılın Mayıs ayının ilk haftasında ise bu sayı 19 bin seviyesine kadar geriledi. NFT'leri saklamak için kullanılan aktif dijital cüzdan sayısı da benzer şekilde yüzde 88 azaldı. Kullanıcıların Google üzerinden yaptığı NFT aramalarının da bu yılın Ocak ayından bu yana yüzde 89 düşüş gösterdiği kaydedildi.

NFT'LER, 2021 YILININ EN BÜYÜK TRENDLERİNDEN BİRİYDİ

Öte yandan; NFT'ler, 2021 yılında teknoloji dünyasının en büyük trendlerinden biriydi. Dünyaca ünlü iş insanları, ünlü isimler ve hatta hükumetler, bu trende katılmıştı. Fakat NFT trendini, bir "balon" olarak nitelendiren birçok isim de bulunuyordu.

Kısa bir süre önce, Twitter tarihinin ilk 'tweet'ine ilişkin NFT de Türk asıllı sahibi Sina Estavi'nin elinde patlamıştı. Yaklaşık 2,5 milyon dolara alınan ve 46 milyon dolara tekrar satışa çıkarılan NFT, en fazla 10 bin dolar seviyesinde teklif alabilmişti. Gelen teklifler, beklentilerin çok altında kalmıştı. Bu gelişme de NFT pazarına yönelik olumsuz algıyı güçlendirmişti.

  • nft pazarı
  • non fungible tokens
  • blok zinciri
  • kripto para
  • nftler
Tüm Teknoloji haberleri için tıklayın