NFT satışlarında sert düşüş! Furya sona mı eriyor?

Son dönemde oldukça popülerleşen NFT (non-fungible token) yani takas edilemez para ya da çiplerın satışı geriledi. Geçen ay 6 bin 800 doların üzerinde bir ortalama satış rakamı olan NFT'lerin fiyatı 2 bin doların altına düştü.

NFT satışlarında sert düşüş! Furya sona mı eriyor"

Kripto paralar gibi son dönemde yıldızı parlayan NFT satışlarında sert bir düşüş yaşandı. "Non-fungible token" yani "değişimi mümkün olmayan para ya da çip" olarak adlandırılan NFT satışları geçtiğimiz aya kıyasla oldukça düşük seviyeleri takip etti.

Indepentent Türkçe'nin haberine göre; Dijital para birimlerinin fiyatlarını takip eden NonFungible'ın verilerine göre NFT'lerin ortalama satış fiyatı, 2 bin doların altına düştü. Bu meblağ geçen ay 6 bin 800 doların üzerindeydi. Günlük satış ortalaması 31 Ocak'ta 160 milyon doları geçse de 5 Mart'ta yaklaşık 20 milyon dolar oldu.

Dijital eserlerin birincil satışları bu yılın başlarında 26 bin adete yaklaşmıştı ancak dün 3 bin 512'yi gördü. İkincil satışlarsa ocakta günde 38 bini bulmuştu. Bu satışlar dün 8 bin 387'ye kadar indi.

Bununla birlikte en popüler NFT'ler de değer kaybediyor. Bored Ape Yacht Club adı verilen ve yaklaşık 20 bin maymun portresinden oluşan NFT koleksiyonundan bir eser, cuma sabahı yaklaşık 224 bin dolara satıldı. Satıcı, söz konusu NFTyi ocakta yaklaşık 291 bin dolara satın almıştı.

Fortune, NFT'lerin toplam piyasa değerinin 2021'in sonlarında 23 milyar dolara ulaştığını yazdı. Ancak takip sitesi CoinMarketCap'e göre piyasa değeri şimdi 10 milyar doların biraz üzerinde.

Bu düşüş enflasyon, Rusya-Ukrayna savaşı ve NFT'lerin, ABD Menkul Kıymetler, Borsa Komisyonu'nun radarına girmesi gibi nedenlere dayandırılıyor.

NFT NEDİR?

Açılımıyla "non-fungible token", Türkçede genellikle "değişimi mümkün olmayan para ya da çip" diye niteleniyor. NFT'nin özgün ve biricik olması, taklit edilmesi ve kopyalanmasının önüne geçiyor. Bu nedenle dijital varlıkların ve sanat eserlerinin satışında sıklıkla kullanılıyor.

Twitter'daki bir paylaşım, bir sanat eseri ya da bir dijital oyundaki araç gereçler gibi çok farklı türden varlıkların NFT'si üretilip satışa sunulabiliyor. Bunların sergilendiği ve açık artırmayla satılabildiği dijital pazarlar arasında OpenSea, Decentraland, Rarible ve Nifty Gateway gibi sanal platformlar yer alıyor.

Tüm Teknoloji haberleri için tıklayın