NASA'da astronot tükeniyor | TeknoZone #16

NASA'nın tarihinin en büyük astronot krizlerinden birini yaşaması, Microsoft'un oyun devi Activision Blizzard'ı satın alması, Instagram'ın test etmeye başladığı ücretli abonelik özelliği, Türkiye'nin en çok sanal arsa satın alan ülke olması ve daha fazlası... Akşam TV Teknoloji Editörü Doğa Yurduneri, TeknoZone'un on altıncı bölümünde teknoloji ve bilim dünyasının en yeni gelişmelerini anlatıyor.

Aksam.com.tr

Doğa Yurduneri

Teknoloji dünyasında haftaya damgasını vuran en önemli gelişme, Microsoft'un oyun devi Activision Blizzard'ı 68,7 milyar dolarlık bir anlaşmayla satın alması oldu. Satışın, Microsoft'u dünyanın en büyük üçüncü oyun şirketi haline getireceği ifade edildi. Bununla birlikte, NASA'nın tarihinin en büyük astronot krizlerinden birini yaşadığını açıklaması da teknoloji basınının gündemine oturdu. Dünyaca ünlü uzay ajansı, yalnızca 44 astronotu kaldığını duyurdu. Benzer şekilde, Türkiye'nin 'OVR' isimli sanal gerçeklik oyununda en çok sanal arsa satın alan ülke olması da haftanın öne çıkan gelişmeleri arasında yer aldı.

Instagram'ın ücretli abonelik özelliğini test etmeye başlaması ise çatı şirket Meta'nın, platformda devamlı gelir modeli yaratma hedefine yönelik attığı adımlara bir yenisini daha ekledi. Akşam TV Teknoloji Editörü Doğa Yurduneri, TeknoZone'un yeni bölümünde Z kuşağının nelere yatırım yaptığından kritik durumdaki COVID-19 hastalarının risk durumunu tahmin edebilen yeni yapay zeka modeline kadar teknoloji ve bilim dünyasının tüm yeni gelişmelerini Akşam TV izleyicileri için anlattı.

MICROSOFT, ACTIVISION BLIZZARD'I SATIN ALACAĞINI AÇIKLADI

Microsoft, "Call of Duty" ve "World of Warcraft" gibi popüler oyunların yapımcısı Activision Blizzard'ı 68,7 milyar dolara satın alacağını açıkladı. Bu hamlenin, Microsoft'u Tencent ve Sony'nin ardından dünyanın en büyük üçüncü oyun şirketi haline getireceği ifade edildi. Microsoft ayrıca, Activision oyunlarını 'Game Pass' platformuna eklemeyi planladığının da altını çizdi. Yaşanan gelişme sonrası; Sony'nin hisseleri, yaklaşık yüzde 14 değer kaybetti.

INSTAGRAM, ÜCRETSİZ ABONELİK SİSTEMİNİ TEST ETMEYE BAŞLADI

Instagram, kısa bir süre önce kendi ücretsiz abonelik sistemini test etmeye başladı. Yeni özellik ile platforma, abonelere özel hikayeler ve canlı yayınların geleceği ifade edildi. Bu gelişmenin ardından TikTok da ücretli abonelik sistemi üzerinde çalıştığını doğruladı.

NASA'DA ASTRONOT KRİZİ: SADECE 44 ASTRONOTU KALDI

NASA, yayınladığı yeni bir raporda ciddi bir astronot krizi yaşadığını ve yalnızca 44 astronotu kaldığını duyurdu. Bu sayının, 1970'li yıllardan beri görülen en az astronot sayısı olduğu kaydedildi. Dünyaca ünlü uzay ajansı ayrıca, yetersiz astronot sayısı nedeniyle yeni uzay görevlerinin risk altında olabileceğine işaret etti.

EN ÇOK SANAL ARSA SATIN ALAN ÜLKELER AÇIKLANDI: TÜRKİYE KAÇINCI SIRADA?

Twitter'da paylaşılan yeni bir grafik, Türkiye'nin 'metaverse' evreninde en çok sanal arsa satın alan ülke olduğunu ortaya koydu. Veriler; 'OVRLand' isimli sanal arsaları alan kişilerin yüzde 95'ini, Türklerin oluşturduğuna işaret etti.

ELEKTRİKLİ OTOMOBİLLER İLK SIRADA: Z KUŞAĞI NEYE YATIRIM YAPIYOR?

Finans teknolojileri şirketi Apex Fintech Solutions tarafından hazırlanan yeni bir rapor, Z kuşağının ağırlıklı olarak elektrikli otomobiller ve 'metaverse' platformlarına yatırım yaptığını ortaya koydu. Veriler, Z kuşağı üyelerinin en çok elektrikli otomobil şirketi Tesla'da hisse sahibi olduğuna işaret etti.

COVID-19 HASTALARININ İYİLEŞME DURUMUNU TAHMİN EDEN YAPAY ZEKA GELİŞTİRİLDİ

Almanya'da yer alan "Charité Berlin" isimli bir üniversite hastanesinin araştırmacıları, durumu kritik olan COVID-19 hastalarının iyileşip iyileşemeyeceğini tahmin edebilen bir yapay zeka geliştirdi. Makine öğrenimi modelini baz alan yapay zekaya ilişkin makale, "PLOS Digital Health" isimli dergide yayınlandı.

Tüm Teknoloji haberleri için tıklayın