Microsoft'tan Rusya'ya yaptırım kararı: Satışları durduruyor

ABD merkezli teknoloji devi Microsoft, Ukrayna ile devam eden savaştan dolayı Rusya'ya yaptırım uygulayan Apple, Google, Samsung, Meta, Twitter, Spotify ve Netflix gibi teknoloji devleri arasına katıldı. Şirket, Rusya'daki tüm ürün ve hizmet satışlarını askıya aldığını açıkladı.

Microsoft'tan Rusya'ya yaptırım kararı: Satışları durduruyor

Aksam.com.tr

Çeviri: Doğa Yurduneri

Halihazırda devam eden Ukrayna işgali nedeniyle Apple, Google, Samsung, Meta, Twitter, Spotify ve Netflix gibi teknoloji devlerinin ardından Microsoft'tan da Rusya'ya yönelik yeni bir yaptırım kararı geldi. Şirket, Rusya'daki tüm yeni ürün ve hizmet satışlarını askıya aldığını açıkladı. Teknoloji devi ayrıca, Rusya'daki operasyonlarının da büyük bir bölümünü ABD, Birleşik Krallık ve Avrupa Birliği yaptırımlarını desteklemek adına durduracağına işaret etti. Microsoft, kısa bir süre önce kendi platformlarında yer alan devlet güdümlü Rus medya kuruluşlarına da erişimi engellemişti. Bununla birlikte; Ukrayna Başbakan Yardımcısı Mykhailo Fedorov; bir süre önce, Microsoft'u Rus merkezli Xbox hesaplarını engellemeye davet etmişti.

Aksam.com.tr'nin Engadget'tan aktardığı habere göre; Microsoft Başkanı Brad Smith, açıklamasında en büyük etkiyi bu tip somut adımların yarattığına ve Ukrayna işgali devam ettiği sürece ek yaptırımlar uygulayacaklarına işaret etti. Şirket ayrıca, Rusya'yı haksız, sebepsiz ve yasa dışı bir işgal gerçekleştirmekle suçladı.

MICROSOFT, RUSYA'NIN BİLGİ-İŞLEM AĞINDA KRİTİK BİR ROL OYNUYOR

Öte yandan; Microsoft'un Windows, Office, Microsoft 365 ve Azure gibi hizmetleri, pek çok ülkede olduğu gibi Rusya'nın da bilgi-işlem ve siber güvenlik ağında kritik bir rol oynuyor. Mevcut kullanıcıların erişimi kısıtlanmayacak olsa da yeni bir ürün almak isteyen veya aboneliğini yenilemesi gereken kişilerin, yaptırımdan etkileneceği ifade ediliyor.

  • microsoft
  • rusya
  • ukrayna
  • rusya ukrayna savaşı
  • microsoft rusya
  • microsoft rusya satışlarını durduruyor
  • mykhailo fedorov
Tüm Teknoloji haberleri için tıklayın