Metaverse'ün öne çıkan 5 özelliği

Özellikle Facebook'un gerçeğe yakın sanal dünyalar oluşturma vizyonunu yansıtacak şekilde şirket adını ‘Meta' olarak değiştirmesi sonrası, yükselen ‘metaverse' kavramı popülaritesini daha da artırdı. Terimin tam bir Türkçe karşılığının olmaması ise ‘metaverse'ün, bağlantılı olduğu sanal gerçeklik ve artırılmış gerçeklik gibi alanlarla karıştırılmasına neden oldu. İşte 5 maddede ‘metaverse' kavramı...

Aksam.com.tr

Doğa Yurduneri

Dünya geneline yayılan COVID-19 salgınına bağlı olarak yapılan karantina ve sosyal izolasyon çalışmaları, paylaşılan dijital ortamlara yönelik talebi de büyük oranda artırdı. Microsoft, Roblox ve Epic gibi şirketlerin milyarlarca dolarlık yatırım planıyla gündeme gelen 'metaverse' konsepti ise internetin gelişimindeki bir sonraki aşama olarak görülmeye başlandı.

ABD merkezli sosyal medya devi Facebook'un CEO'su Mark Zuckerberg de uzun süredir, Facebook'u gerçeğe yakın sanal dünyalar oluşturan bir şirkete dönüştürme hedefinden bahsediyor ve buna yönelik hamleler yapıyordu. Şirket, bu yılın başlarında kendi çatısı altında gerçeğe yakın çoklu sanal dünyalar oluşturmaya adanmış bir ekip kurmuştu. Bununla birlikte; sosyal medya devi, gelecek 5 yıl içerisinde Avrupa'da sanal gerçeklik ve artırılmış gerçeklik deneyimleri yaratma konusunda uzman 10 bin yüksek vasıflı çalışan istihdam edeceğini duyurmuştu. Şirketin 'Ray-Ban Stories' isimli artırılmış gerçeklik gözlükleri ise Eylül ayında piyasaya sürülmüştü.

Yaşanan gelişmelerin ardından Facebook, 28 Ekim'deki yıllık 'Connect' konferansında, gerçeğe yakın sanal dünyalar oluşturma vizyonunu daha iyi yansıtabilmek adına şirket ismini 'Meta' olarak değiştirdiğini açıkladı. Bunun üzerine, sosyal medya platformunun adı Facebook olarak kalırken Facebook, Instagram, Oculus ve WhatsApp; 'Meta' isimli tek bir şirket çatısı altında toplandı.

İŞTE 5 MADDEDE 'METAVERSE' KAVRAMI!

Bu gelişme sonrası, yükselen 'Metaverse' kavramına yönelik ilgi de artış gösterdi. İlk kez 1992 yılında Neal Stephenson'ın 'Snow Crash' adlı bilim-kurgu romanında görülen terimin tam bir Türkçe karşılığının olmaması, 'Metaverse nedir?' sorusunun cevabını da merak konusu haline getirdi. Bununla birlikte kavram, sıklıkla sanal gerçeklik ve artırılmış gerçeklik gibi alanlarla karıştırılmaya başlandı.

İşte 5 maddede 'metaverse' kavramı...

1) Paylaşılan gerçek yaşamın, sanal ve dijital bir versiyonudur.

2) Kullanıcılar, dijital ikizleri veya avatarlarıyla dahil olabilir.

3) Kullanıcılar, günlük faaliyetlerini yürütebilir ve birbirleriyle etkileşime geçebilir.

4) Önceden var olan tüm sanal dünyaları birbirine bağlar.

5) Kullanıcılar giriş yapmadığında da aktif olan kurgusal bir evrendir.

  • metaverse
  • facebook
  • meta
  • 5 maddede metaverse
  • metaverse nedir
  • metaverse anlamı
  • metaverse ne demek
  • facebook metaverse
Tüm Teknoloji haberleri için tıklayın