Mesajlaşma uygulaması Signal'ın CEO'su istifa etti: Yerine bilinen bir isim geliyor

Özellikle WhatsApp'ın gizlilik koşullarını güncellemesinin ardından büyük bir popülarite kazanan mesajlaşma uygulaması Signal'ın kurucu CEO'su Moxie Marlinspike, şirketteki CEO'luk görevinden istifa ettiğini açıkladı. CEO'luk koltuğuna, geçici olarak WhatsApp'ın kurucusu Brian Acton'ın oturacağı ifade edildi.

Mesajlaşma uygulaması Signal'ın CEO'su istifa etti: Yerine bilinen bir isim geliyor

Aksam.com.tr

Doğa Yurduneri

Popüler mesajlaşma uygulaması WhatsApp, geçen yılın başlarında gizlilik koşullarını güncelleyeceğini açıklamış ve yeni koşulları onaylamayan kullanıcıların artık WhatsApp kullanamayacağı ifade edilmişti. Şirket, yeni gizlilik politikası kapsamında kullanıcı verilerini çatı şirket Facebook ve Facebook'a bağlı şirketlerle paylaşacağına işaret etmişti. Bunun üzerine birçok kullanıcı, Telegram ve Signal gibi alternatif mesajlaşma uygulamalarına yönelmişti.

Bu süreçte popülaritesini önemli oranda artıran Signal'ın kurucu CEO'su Moxie Marlinspike ise kısa bir süre önce şirkette 10 yıldır sürdürdüğü CEO'luk görevinden istifa ettiğini açıkladı. Platformun hedefine ulaşmasına destek olmak için yönetim kurulunda kalmaya devam edeceğini ifade eden Marlinspike, söz konusu hamlenin Signal'ın başarısını artırmak için önemli olduğuna işaret etti.

Kurucu CEO ayrıca, tek başına kurduğu ve uzun bir süre boyunca çağrı merkezini dahi bizzat yönettiği Signal'ın bugün 30 kişilik bir ekipten oluştuğunun da altını çizdi.

WHATSAPP'IN KURUCU ORTAĞI, GEÇİCİ OLARAK BAŞA GELİYOR

Diğer yandan; birkaç aydır şirketi yönetecek bir isim aradığını dile getiren Marlinspike, yeni CEO adaylarını beklediğine işaret etti. Yeni CEO belirlenene kadar geçici olarak, şirketin CEO'luk koltuğuna Brian Acton'ın oturacağı belirtildi. WhatsApp'ın kurucu ortağı olan Acton, 2018'in Ağustos ayında Marlinspike ile Signal Vakfı'nı kurmuştu. Ünlü isim, daha önce herkesin Facebook'u silmesi gerektiği yönündeki açıklamalarıyla da gündeme oturmuştu.

  • signal
  • mesajlaşma uygulaması
  • whatsapp
  • brian acton
  • moxie marlinspike
  • whatsapp kurucusu
  • signal ceo
  • signal ceosu
Tüm Teknoloji haberleri için tıklayın