Listede NASA da var: İşte yazılım tarihinin 5 büyük siber saldırısı

Dijital platformlarda paylaşılan kullanıcı verilerinin miktarı arttıkça çok daha fazla siber saldırı olayı duyulmaya başlandı. Fakat siber saldırı, hiç de yeni bir konsept değil. İşte yazılım tarihinin 5 büyük siber saldırısı...

Aksam.com.tr

Doğa Yurduneri

Dijitalleşme süreçlerinin hızlanmasıyla birlikte birçok kullanıcı, çok daha fazla miktarda kişisel verisini dijital platformlarla paylaşmaya başladı. Bu durum, veriyi ve veri güvenliğini dünyanın en değerli konseptlerinden biri haline getirdi. Özellikle hızla artan sosyal medya kullanımı, kötü niyetli kişiler için yeni bir cazibe alanı ve gelir kapısı yarattı. Bu durum, günden güne çok daha fazla sayıda siber saldırı olayı duyulmasına yol açtı.

Fakat siber saldırı, zannedilenin aksine hiç de yeni bir konsept değil. İşte yazılım tarihinin 5 büyük siber saldırısı...

İŞTE YAZILIM TARİHİNE ADINI YAZDIRAN 5 BÜYÜK SİBER SALDIRI OLAYI!

5-NASA

1999 yılında Jonathan James isimli 15 yaşındaki bir hacker, NASA'nın bilgisayarlarına yetkisiz olarak erişmeyi başardı. Dünyaca ünlü uzay ajansının bilgi-işlem sistemleri, 21 gün boyunca çalışmadı. Saldırı sırasında, toplamda 1.7 milyon yazılım sızdırıldı. Saldırının NASA'ya maliyeti ise 41 bin dolar oldu.

4-RockYou2021 Saldırısı

Tarihin en büyük şifre sızıntısı, 2021 yılının Haziran ayında yaşandı. RockYou2021 adı verilen sızıntı sırasında, 8 bin 400 şifre kümesine yetkisiz erişim sağlandı.

3-Yahoo

2014 yılında Yahoo, 500 milyon hesabın ele geçirildiği bir siber saldırıya sahne oldu. Saldırı sırasında, kullanıcıların temel bilgileri ve şifreleri çalındı. Fakat platformdaki banka hesap bilgileri ele geçirilemedi.

2-PlayStation

2011'in Nisan ayında, Sony çatısı altındaki PlayStation ağına milyonları etkileyen bir siber saldırı yapıldı. Saldırı sırasında, toplamda 77 milyon kullanıcının kişisel verilerine yetkisiz erişim sağlandı.

1-Adobe

Kötü niyetli kişi veya kişiler, 2013 yılında Adobe'a yönelik bir siber saldırı düzenledi. Saldırıda, 2.9 milyon kullanıcının kişisel verilerinin sızdırıldığı zannedildi. Daha sonra 38 milyon kullanıcının saldırıdan etkilendiği ortaya çıktı.

Tüm Teknoloji haberleri için tıklayın