Kişisel bilgisayar pazarı, 2021 yılını satışlarda yüzde 15'lik artışla kapadı

Singapur merkezli analiz şirketi Canalys'in verileri; kişisel bilgisayar (PC) pazarında, gönderimlerin 2021'de bir önceki yıla göre yüzde 15 arttığını gösterdi. Açıklanan rakamlara göre; 2021'de birçok kullanıcı, var olan bilgisayarını değiştirmek yerine yeni bir bilgisayar daha satın almayı tercih etti.

Kişisel bilgisayar pazarı, 2021 yılını satışlarda yüzde 15'lik artışla kapadı

Aksam.com.tr

Çeviri: Doğa Yurduneri

Singapur merkezli analiz şirketi Canalys, 2021 yılına ilişkin kişisel bilgisayar (PC) pazarı verilerini açıkladı. Veriler; bilgisayar gönderimlerinin, 2021'de bir önceki yıla göre yüzde 15 arttığını gösterdi. Açıklanan rakamlara göre; geçen yıl dünya genelinde, küresel çip krizinin yarattığı duraklamaya rağmen toplam 341 milyon bilgisayar gönderimi yapıldı. 2021'de birçok kullanıcının, var olan bilgisayarını bir yenisiyle değiştirmek yerine yeni bir bilgisayar daha satın almayı tercih ettiği ifade edildi.

Aksam.com.tr'nin Engadget'tan aktardığı habere göre; uzaktan eğitim sürecine geçiş yapan öğrenciler ve daha yaşlı bireyler, ilk bilgisayarlarını satın alırken bazı bölgelerde, birden fazla bilgisayar kullanımı daha yaygın bir pratik haline geldi. Bununla birlikte; bazı bilgisayar üreticileri, 2021 yılını diğerlerine göre çok daha yüksek bir başarıyla kapadı. En çok gönderim yapan ilk 5 şirket; Lenovo, HP, Dell, Apple ve Acer oldu.

Apple ve Acer'ın, satışlarını 2020 yılına kıyasla yüzde 20'nin üzerinde artırdığı kaydedildi. Lenovo ve HP ise listede en yavaş büyüme oranına sahip şirketler oldu. İkili, rakiplerinin önemli bir büyüme yaşadığı son çeyrekte gönderimlerinde düşüş yaşadı.

2022, HIZLANAN DİJİTALLEŞME DÖNEMİ OLACAK

Analistler, 2022 yılının da kişisel bilgisayar pazarı için oldukça parlak olacağına işaret etti. Canalys Baş Analisti Rushabh Doshi, kullanıcılar uzaktan çalışma ihtiyaçlarına yönelik olarak üst düzey bilgisayar ve aksesuarlara yöneldikçe yeni yılın da bir "hızlanan dijitalleşme" dönemine dönüşeceğini belirtti.

  • canalys
  • analiz
  • kişisel bilgisayar
  • bilgisayar pazarı
  • bilgisayar pazarı 2021
  • canaly bilgisayar pazarı verileri 2021
Tüm Teknoloji haberleri için tıklayın