Jeff Bezos, süper yatının geçebilmesi için Hollanda'da köprü söktürüyor

Amazon'un kurucusu Jeff Bezos, ‘Y721' süper yatının bu yaz Rotterdam'daki Koningshaven Köprüsü'nün altından geçebilmesi için tarihi köprünün bir parçasını geçici olarak söktürecek. Şehir sözcüsü Frances van Heijst'ın açıklamasına göre; köprünün sökülmesinden doğacak maliyeti, yat üreticisi Oceanco üstlenecek.

Jeff Bezos, süper yatının geçebilmesi için Hollanda'da köprü söktürüyor

Aksam.com.tr

Çeviri: Doğa Yurduneri

Hollanda'nın Rotterdam şehri, Amazon'un kurucusu Jeff Bezos'un 'Y721' süper yatının bu yaz Koningshaven Köprüsü'nün altından geçebilmesi için tarihi köprünün bir parçasını geçici olarak sökmeyi kabul etti. Köprünün sökülmesinden doğacak maliyet, henüz net olarak açıklanmadı. Fakat şehir sözcüsü Frances van Heijst, maliyetin yatın üreticisi Oceanco tarafından üstlenileceğine işaret etti.

Aksam.com.tr'nin Engadget'tan aktardığı habere göre; yaklaşık 128 metre uzunluğundaki 'Y721', sahip olduğu 3 gemi direği ve birkaç güvertesiyle dünyanın en büyük yelkenli yatı olma niteliği taşıyor. Üretimi yaklaşık 500 milyon dolara mal olan süper yatın, güncel olarak Alblasserdam'da yapım aşamasında olduğu biliniyor.

KONİNGSHAVEN KÖPRÜSÜ, ULUSAL ANIT İLAN EDİLMİŞTİ

Diğer yandan; Rotterdam, köprünün bir kısmını sökme izni vermemiş olsaydı Oceanco, yatı inşasını tamamlamadan köprünün altından geçirmek ve üretimi başka bir rıhtımda tamamlamak durumunda kalacaktı. Fakat alınan karar sonrası; şehir yönetimi, hızla eleştiri oklarının hedefi haline geldi.

1927 yılında inşa edilen Koningshaven Köprüsü, 1994'te hizmet dışı bırakıldıktan hemen sonra ulusal anıt ilan edilmişti. Bu gelişmenin temel nedeni ise köprünün, Batı Avrupa'da altından daha uzun gemilerin geçmesini mümkün kılan yükseklikteki ilk merkezi nokta olmasından kaynaklanan önemiydi. Köprünün üç yıllık restorasyonu, 2017 yılında tamamlanmıştı ve şehir yönetimi, köprünün bir daha sökülmeyeceğine dair söz vermişti. Bezos ile yapılan anlaşma, bu vaadin boşa çıkmasına neden oldu.

Bezos'un kişisel servetinin, güncel olarak 166,6 milyar dolar seviyesinde olduğu tahmin ediliyor. Dünyaca ünlü iş adamının, Hollanda'nın 14,3 milyar dolarlık son askeri bütçesinin on katını cebinden ödese bile yine de süper yatını satın almaya yetecek serveti kalacağı ifade ediliyor.

Tüm Teknoloji haberleri için tıklayın