Jack Dorsey'den yasal savunma fonu hamlesi: Bitcoin geliştiricilerini koruyacak

Twitter kurucusu Jack Dorsey, Bitcoin geliştiricileri için yasal savunma fonu oluşturulmasını önerdi. Oluşturulan fonun, Bitcoin geliştiricilerini davalardan korumak için ücretsiz destek vereceği ifade edildi. Dorsey; davaların, Bitcoin ekosisteminin gelişimini sekteye uğratabileceğinden endişe ettiğini dile getirdi.

Jack Dorsey'den yasal savunma fonu hamlesi: Bitcoin geliştiricilerini koruyacak

Aksam.com.tr

Çeviri: Doğa Yurduneri

Twitter kurucusu Jack Dorsey, Chaincode'un kurucu ortağı Alex Morcos ve akademisyen Martin White, Bitcoin geliştiricilerini davalardan ve yasal baskılardan korumak için kar amacı gütmeyen bir yasal savunma fonu oluşturulmasını önerdi. Ücretsiz destek verilecek olan davaların; fonun Dorsey, Morcos ve White'tan oluşan yönetim kurulu tarafından seçileceği belirtildi. Seçim sırasında; ilk savunma için ücretsiz danışmanlık verecek olan yarı zamanlı ve gönüllü avukatların da bulunacağı ifade edildi.

Aksam.com.tr'nin Engadget'tan aktardığı habere göre; fon, ilk olarak uzun süredir kullanımda olmayan Mt. Gox Bitcoin borsasıyla ilgili geliştiricileri hedef alan Tulip Trading davasının savunma koordinasyonunu yürütecek. Ne kadarlık bir bütçeyle yola çıktığı bilinmeyen fon, bir süre daha ek bütçe arayışında olmayacak.

DORSEY, UZUN SÜREDİR BİTCOİN EKOSİSTEMİNİN GELİŞİMİNE YÖNELİK HAMLELER YAPIYOR

Diğer yandan; Jack Dorsey, uzun süredir Bitcoin ekosisteminin gelişimine yönelik hamleler yapıyor. Dünyaca ünlü CEO'nun önceden Square olarak bilinen dijital ödeme hizmetleri şirketi Block'un da Bitcoin, diğer kripto para birimleri ve blok zinciri teknolojisine ilişkin çalışmalar yürüttüğü biliniyor. Bununla birlikte; Dorsey'nin, geçmişte Bitcoin'in dünya barışı getireceğine ve bir gün doların yerini alacağına yönelik açıklamaları da bulunuyor.

Dorsey ayrıca, birçok Bitcoin geliştiricisinin bağımsız olarak mücadele ettiğini, yasal savunma için kaynağı olmadığını ve bu nedenle davalarla karşı karşıya kaldığında vazgeçmekten başka seçeneği olmayacağını dile getiriyor.

  • jack dorsey
  • twitter ceo
  • twitter kurucusu
  • jack dorsey bitcoin
  • square
  • block
  • bitcoin
  • bitcoin savunma fonu
Tüm Teknoloji haberleri için tıklayın