İşte Steve Jobs'ın ilk iPhone'da başaramadığı o özellik! Kim vazgeçirdi?

Apple'ın eski Kıdemli Başkan Yardımcısı Tony Fadell, Steve Jobs ve ilk iPhone ile ilgili dikkat çeken bir açıklama yaptı. Fadell; esasında Steve Jobs'ın ilk iPhone'u SIM kart yuvası olmadan piyasaya sürmeyi planladığını, ancak bu hedefini başaramadığını ifade etti.

İşte Steve Jobs'ın ilk iPhone'da başaramadığı o özellik! Kim vazgeçirdi"

Aksam.com.tr

Çeviri: Doğa Yurduneri

Apple'ın "iPod'un babası" olarak da bilinen eski Kıdemli Başkan Yardımcısı Tony Fadell, kısa bir süre önce gerçekleştirdiği yeni bir röportajda Apple kurucusu Steve Jobs ve ilk iPhone ile ilgili dikkat çeken bir açıklama yaptı. Fadell; esasında Steve Jobs'ın ilk iPhone'u SIM kart yuvası olmadan piyasaya sürmeyi planladığını, ancak bu hedefini başaramadığını açıkladı. Eski Apple yöneticisi, Jobs'ı bu fikirden uzaklaştıran kişinin bizzat kendisi olduğunu da sözlerine ekledi.

Aksam.com.tr'nin MacRumors'tan aktardığı habere göre; Jobs, iPhone'larda iletişim için GSM hücresel veri teknolojisi yerine CDMA teknolojisinden faydalanmak istiyordu. Özellikle çok yüksek hızlarda internet bağlantısı için kullanılan CDMA teknolojisinin, sabit telefonları bile cep telefonu gibi gezdirebilmeyi mümkün kıldığı biliniyordu. Fadell ise Jobs'ı bu teknolojiden uzaklaştırmak için CDMA'in henüz yaygın olarak kullanılmadığını gösteren pazar verilerinden faydalandı.

STEVE JOBS, PAZAR VERİLERİNİ İNCELEDİKTEN SONRA İKNA OLDU

Fadell'ın gösterdiği verileri inceleyen Steve Jobs, CDMA teknolojisinin yaygın olmadığı fikrine ikna oldu ve strateji değişikliğine gitmek durumunda kaldı. Fakat Apple, 2011 yılında iPhone 4'ün CDMA destekli bir versiyonunu Verizon ağı için piyasaya sürdü. Sektör uzmanları ve analistler, Apple'ın 'iPhone 15' serisinde SIM kartsız bir tasarımı deneyerek Jobs'ın hayalini hayata geçirebileceğini tahmin etti.

  • steve jobs
  • iphone
  • apple
  • ilk iphone
  • sim kartsız iphone
  • cdma iphone
  • tony fadell
  • ipod
Tüm Teknoloji haberleri için tıklayın