İşte milyon dolarlara satılan en ilginç 5 NFT!

NFT formunda satışa çıkan eserler, dijital sanat eseri konseptinin önünü açarak son dönemlerin en popüler inovasyonlarından biri haline geldi. Başlangıçta pek ciddiye alınmasalar da özellikle blok zincirine yatırım yapan birçok kişi, söz konusu konsepte yoğun ilgi gösterdi. İşte milyon dolarlara satılan en ilginç 5 NFT eser...

Aksam.com.tr

Doğa Yurduneri

Dijital sanat konseptinin önünü açan NFT, benzersiz dijital öğeleri satın almaya ve satmaya ve blok zincirini (blockchain) kullanarak bunlara kimin sahip olduğunu takip etmeye olanak tanıyor. "Değiştirilemez jeton (Non-Fungible Token)" anlamına gelen NFT'ler, kopyalanamıyor ve başka bir fiziksel veya dijital varlıkla değiştirilemiyor. NFT'ler; teknik olarak çizimler, animasyonlu GIF'ler, şarkılar veya video oyunlarındaki öğeler dahil olmak üzere dijital olan her türlü öğeyi içerebiliyor.

Başlangıçta çok ciddiye alınmamış olsalar da özellikle blok zincirine ve kripto paralara yatırım yapan birçok kişi, NFT konseptine giderek artan oranda daha fazla ilgi gösteriyor. Jack Dorsey ve Elon Musk gibi dünyaca ünlü isimlerin yaptığı NFT satışları ise söz konusu konsepti daha da popüler hale getiriyor. Son dönemlerde birçok NFT eserin, binlerce dolardan alıcı bulduğu biliniyor. İşte milyon dolarlara satılan en ilginç 5 NFT...

İŞTE MİLYON DOLARLARA SATILAN NFT'LER!

1) Beeple-Crossroad (6,6 milyon dolar)

Profesyonel alanda Beeple olarak bilinen Michael Joseph Winkelmann isimli sanatçı tarafından yaratılan 10 saniyelik kısa film, iri ve yere yığılmış bir bedenin yanından geçen insanları betimliyordu. Eser, eski ABD Başkanı Donald Trump'ın 2020 ABD Başkanlık Seçimleri'ni kaybettikten sonraki bir tasvirini gözler önüne sermişti. Eser, NFT platformu Nifty Gateway'de 6,6 milyon dolara alıcı bulmuştu.

2) Edward Snowden-Stay Free (5,5 milyon dolar)

Edward Snowden, 2013 yılında Ulusal Güvenlik Ajansı (NSA) tarafından yürütülen toplu gözetleme faaliyetlerini ifşalaması ile ünlenen bir istihbarat uzmanıydı. Satışa çıkan NFT'de kitlesel gözetleme aktivitelerinin yasa dışı olduğuna hükmeden mahkeme kararına ilişkin sayfalar, bir araya gelerek Snowden'ın yüzünü oluşturuyordu. Eser, 1 gün süren açık artırmada 5.5 milyon dolara satıldı.

3) 'World Wide Web'in Kaynak Kodları (5,4 milyon dolar)

32 yıl önce internet tarihini değiştiren 'World Wide Web'in (www) kodlarını yazan Tim Berners-Lee, 9 bin 555 satırdan oluşan kodları düzenlenen bir açık artırmada NFT olarak satışa çıkardı. Açık artırma oturumuna, Sotheby's ev sahipliği yaptı. Satışı yapılan arşiv içerisinde, kodun yazılma anını gösteren 30 dakikalık bir animasyon ve Tim Berners-Lee'nin yazdığı bir mektup da yer aldı. Kodlar, 5.4 milyon dolara satıldı.

4) Jack Dorsey-İlk Tweet (2,9 milyon dolar)

Twitter'ın kurucusu Jack Dorsey, dünya tarihinin ilk tweet'ini NFT olarak satışa çıkardı. 2006'da atılan tweet, 2.9 milyon dolara Sina Estavi isimli Türk asıllı bir CEO'ya satıldı.

5) Beeple-Everydays: The 5000 Days (69,3 milyon dolar)

Beeple, 2007 yılında Instagram'da her gün bir yeni sanat eserini paylaşmaya başladı ve tek 1 günü bile atlamadı. NFT formatındaki 13 yıllık dijital kolaj, tam 69.3 milyon dolara satılarak rekor kırdı.

  • nft nedir
  • en ilginç nftler
  • beeple
  • ilk tweet
  • twitter
  • jack dorsey
  • edward snowden
  • dijital sanat
  • değiştirilemez token
  • non-fungible token
Tüm Teknoloji haberleri için tıklayın