İşte Avrupa'nın en çok satan akıllı telefon markası: Apple değil!

Araştırma şirketi Counterpoint Research, 2021 yılında Avrupa'da en yüksek satış rakamına ulaşan akıllı telefon markasını açıkladı. Veriler, Samsung'un geçen yıl Avrupa'nın en çok satış yapan markası olduğunu gösterdi. Listede Samsung'u, sırasıyla Apple ve Xiaomi takip etti.

İşte Avrupa'nın en çok satan akıllı telefon markası: Apple değil!

Aksam.com.tr

Çeviri: Doğa Yurduneri

Araştırma şirketi Counterpoint Research, 2021 yılında Avrupa pazarındaki akıllı telefon satışlarına ilişkin verileri açıkladı. Açıklanan veriler, bölgede en yüksek satış rakamına ulaşan akıllı telefon markasını da ortaya çıkardı. Bununla birlikte; küresel çip krizinin sebep olduğu tedarik problemlerine rağmen Avrupa'da, akıllı telefon pazarı yıllık bazda yüzde 8'lik bir büyüme yaşadı.

Aksam.com.tr'nin TechSpot'tan aktardığı habere göre; Güney Koreli teknoloji devi Samsung, geçen yıl Avrupa'da en çok akıllı telefon satışı yapan marka oldu. Şirketin, 2021 mali yılında bir önceki yıla kıyasla akıllı telefon pazarında yüzde 6'lık bir büyüme yaşadığı kaydedildi. Teknoloji devi ayrıca, pazardan yüzde 32'lik bir pazar payı elde etti.

Şirket, 2020 yılında da Avrupa'da en çok akıllı telefon satışı yapan marka olmuştu. Samsung, açıklanan son verilerle birlikte bu unvanını da korumuş oldu. Samsung Galaxy A serisi, Samsung Galaxy S serisi ve Samsung Galaxy Fold serisinin, söz konusu başarıda önemli bir pay sahibi olduğu tahmin edildi.

SAMSUNG'U SIRASIYLA, APPLE VE XIAOMI TAKİP ETTİ

Diğer yandan; listede Samsung'u, sırasıyla yüzde 26'lık bir pazar payıyla Apple ve yüzde 20'lik bir pazar payıyla Xiaomi takip etti. Avrupa pazarında yüzde 8'lik bir pay elde eden Oppo ise listenin dördüncü sırasına oturdu. Realme de yüzde 2'lik pazar payıyla beşinci sıraya yerleşirken yüzde 1 pazar payı bulunan Vivo, sıralamaya adını yazdıran son şirket oldu. Diğer markaların total pazar payının ise yüzde 11 seviyesinde olduğu görüldü.

Tüm Teknoloji haberleri için tıklayın