Instagram, genç kullanıcıların güvenliği için doğum tarihini girmeyi zorunlu hale getiriyor

Popüler sosyal medya platformu Instagram, genç kullanıcıların güvenliği için yayınladığı bir güncelleme ile doğum tarihini girmeyi zorunlu hale getireceğini açıkladı. Yayınlanan güncelleme sonrası, küçük yaştaki kullanıcıların bazı ‘hassas' içerikleri görmelerinin engelleneceği ifade edildi.

Aksam.com.tr

Çeviri: Doğa Yurduneri

ABD merkezli popüler sosyal medya platformu Instagram, genç kullanıcılarını korumaya yönelik yeni bir güncelleme yayınlayacağını duyurdu. Yayınlanan güncelleme sonrası, tüm kullanıcıların doğum tarihi girmesinin zorunlu hale geleceği ifade edildi. Platform, halihazırda yeni kaydolan kullanıcılarının doğum tarihi girmesini zorunlu tutuyordu. Söz konusu zorunluluk, 2019 yılı sonlarından itibaren kaydolan kullanıcılar için getirilmişti. Fakat daha önce kaydolan ve platforma giriş yapan kullanıcılar, bu zorunluluktan muaf tutuluyordu.

Aksam.com.tr'nin Engadget'tan aktardığı habere göre; Instagram, gelecek birkaç hafta içerisinde daha önce doğum tarihini platforma girmemiş kullanıcılardan doğum tarihlerini paylaşmalarını istemeye başlayacak. Kullanıcılar, başlangıçta bu talebi reddedebilecek. Fakat uygulama, bir süre sonra doğum tarihi girmeyi platformu kullanabilmek için zorunlu tutacak.

Diğer yandan; platformun, doğum tarihi bilgisini iki farklı senaryoda talep edebileceği tahmin ediliyor. İlk senaryoda, Instagram'ın birkaç kez kullanıcılara konuya ilişkin bir bildirim göndermesi bekleniyor. İkinci senaryoda ise kullanıcıların, uyarı ekranının arkasına gizlenmiş bir gönderiyi görüntülemeye çalışması durumunda ayrı bir bildirim ekranıyla karşılaşabileceği ifade ediliyor.

INSTAGRAM, DOĞUM TARİHİ BİLGİSİNİN YANLIŞ GİRİLİP GİRİLMEDİĞİNİ TESPİT ETMEK İÇİN YAPAY ZEKA TEKNOLOJİSİNİ KULLANACAK

Paylaşılan iddialara göre; söz konusu uyarı ekranı, Instagram kurallarını ihlal etmese de tıbbi fotoğraflar gibi sınırda kabul edilebilecek hassas içeriklerin üzerinde görünecek. Kullanıcılar, doğum tarihi bilgisini girene kadar bu gönderileri görüntüleyemeyecek. Genç yaştaki kullanıcıların ise bu içeriklere erişimi tamamen engellenecek.

Instagram tarafından yapılan açıklamaya göre ise şirket, kullanıcıların doğum tarihi bilgisini yanlış girip girmediğini tespit edebilmek için yapay zeka teknolojisinden faydalanacak. Bu tip kullanıcılardan, doğum tarihi bilgilerini doğrulamaları talep edilebilecek. Bir kullanıcı belli bir yaşın üzerinde olduğunu belirtirse ve platformun yapay zeka teknolojisi bunun aksini bildirirse Instagram, ilgili kullanıcıya yaşını doğrulayabileceği seçeneklerden oluşan bir menü gösterecek.

Öte yandan; söz konusu güncelleme, Instagram'ın genç kullanıcıları için gizlilik ve güvenlik özelliklerini güçlendirmeye yönelik yaptığı yeniliklerden sonuncusu oldu. Şirket, kısa bir süre önce genç kullanıcıların hesaplarını varsayılan olarak 'Gizli Hesap' şeklinde ayarlayacağını ve reklam-verenlerin hedef kitlesini demografik olarak belirleme yeteneklerini sınırlandıracağını açıklamıştı. Yakın zamanda yabancılara ait yetişkin hesapların, genç kullanıcılara mesaj göndermesini önlemeye yönelik yeni özellikler de yayınlanmıştı. Şirket ayrıca, 13 yaşın altındaki kullanıcılar için platformun ayrı bir versiyonunu kullanıcı beğenisine sunmayı gözden geçirdiğine işaret etmişti.

  • instagram güncelleme
  • instagram doğum tarihi
  • instagram doğum günü
  • instagram doğum tarihi girme
  • instagran
  • instagram yeni özellik
Tüm Teknoloji haberleri için tıklayın