İnsan ve makine zekası birleşecek

İnsan ve makine zekası birleşecek

Teknoloji Haberleri

Ünlü girişimci Elon Musk, 2 yıldır üzerinde çalıştığı ‘Neuralink’ projesini görücüye çıkardı. Doğrudan beyne yerleştirilen kablosuz bir cihazla teorik olarak ‘akıl okunabilecek.

San Francisco’daki Kaliforniya Bilimler Akademisi’nde düzenlenen etkinlikte sahneye çıkan Elon Musk, 2017 yılında başlattığı ve kamuoyunda büyük heyecan yaratan ‘Neuralink’ projesindeki gelişmeleri paylaştı. Musk, insan ve makine zekasının ortak yaşam (simbiyoz) oluşturmasına dair hedeflerinde önemli bir aşama kaydettiklerini belirtti. Musk’ın açıkladığı projeye göre beyne enjekte edilen ve insan saçından daha ince iplikler, nöronların aktivitesini belirliyor. Bu kablosuz implant, beyne bir robot tarafından yerleştiriliyor. Böylece insan beyni doğrudan bilgisayarla iletişim kurabiliyor. 

MAYMUNLAR BAŞARDI 

Cihazlar şu ana kadar sadece hayvanlar üzerinde test edildi. Farelerle deneyler yapıldığı bilinirken Musk, etkinliğin soru-cevap bölümünde Kaliforniya Üniversitesi’nden bilim insanlarıyla birlikte maymunlar üzerinde de çalışıldığını açıkladı. Musk, “Maymun, beyniyle bilgisayarı kontrol etmeyi başardı. Sadece bilginize” dedi.

PARKINSON’A ÇARE OLABİLİR

Projenin Başkanı Max Hodak, doktorların ve bilim insanlarının Parkinson gibi hastalıkların tedavisi için yıllardır beyinle etkileşim halinde olan cihazlar geliştirmeye çalıştıklarına dikkat çekti. İnsanlar üzerindeki klinik çalışmalara 2020 yılında başlamak için FDA’den onay bekleniyor.

Tüm Teknoloji haberleri için tıklayın