İngiltere'de üretilen insansız denizaltı özellikleriyle dikkat çekti... Hidrojenle çalışıyor

İngiltere'de düzenlenen denizcilikten kaynaklanan emisyonlarla mücadele yarışmasına katılarak hibe kazanan kendi kendini süren ve hidrojenle çalışan denizaltı vadettikleriyle ön plana çıktı. Kargoculuk alanında faaliyet göstermesi beklenen insansız araç için 380 bin sterlin hibe tahsis edildi.

Aksam.com.tr

Çeviri: Hasan Selçuk Turan

Kaptan veya mürettebatı olmayan denizaltı Birleşik Krallık hükümetinin denizcilikten kaynaklanan emisyonlarla mücadele yarışmasında kazananlar arasında yer aldı.

Aksam.com.tr'nin BBC News'ten aktardığı habere göre, kendi kendini süren ve hidrojenle çalışan denizaltı, konteyner gemilerinin çalışamayacağı sığ sularda mal teslimi yapabilecek.

Denizaltı, nakliye rotalarını takip edecek ve yüzeyin 50 metre altında seyredecek. Açık okyanusta fırtınaları atlatmak için dalgaların altına dalacak.

Denizaltı hakkında üreticileri, aynı zamanda su sütunundan mikro plastik toplayacağını ve verilerle araştırmacılara besleyeceğini söylüyor.

Denizaltı için, çevresel denizcilik projeleri için ayrılmış 23 milyon sterlinlik İngiltere fonunun bir parçası olarak 380 bin hibe Oceanways firmasına aktarıldı.

Haberde bu paranın, "gezegenin ısınma tehlikesini engelleme yolunda karbon emisyonlarına bir karşı koymak için küçük bir adım olup iklim değişikliğinin yol açtığı inovasyon patlamasını" göstermesi açısından önemi vurgulandı.

Oceanways, denizaltının kutup buzulunun altında yüzebileceğini de bildirdi.

Tüm Teknoloji haberleri için tıklayın