Huawei, yıllık mali raporunu açıkladı! Şirket tarihinde ilk...

Çin merkezli teknoloji devi Huawei, yıllık mali raporunu açıkladı. Rapor, şirketin ABD tarafından kara listeye alınması nedeniyle tedarik zincirinin kırılmasının etkilerini tüketici elektroniği departmanında önemli oranda hissettiğine işaret etti. Açıklanan verilere göre; Huawei, ilk kez 2021'de yıllık bazdaki gelirlerinde düşüş yaşadı.

Huawei, yıllık mali raporunu açıkladı! Şirket tarihinde ilk...

Aksam.com.tr

Çeviri: Doğa Yurduneri

Çin merkezli teknoloji devi Huawei, kısa bir süre önce 2021 yılına ilişkin mali raporunu açıkladı. Rapor, şirketin ABD tarafından kara listeye alınması nedeniyle tedarik zincirinin kırılmasının etkilerini tüketici elektroniği departmanında önemli oranda hissettiğini gösterdi. Açıklanan verilere göre; Huawei, ilk kez geçen yıl yıllık bazdaki gelirlerinde düşüş yaşadı. Şirketin akıllı telefonlarının ve diğer ürünlerinin satışları, bir önceki yıla göre yüzde 50 düştü. Teknoloji devi, 2021 gelirini 99,9 milyar dolar olarak açıkladı. Bu rakamın, 2020 yılına göre yüzde 28,5'lik bir düşüşe tekabül ettiği belirtildi.

Aksam.com.tr'nin The Guardian'dan aktardığı habere göre; Huawei'nin akıllı telefonları ve diğer ürünleri kapsayan tüketici elektroniği departmanı, gelirlerinde bir önceki yıla göre yüzde 50'lik bir düşüş gördü. Giyilebilir teknoloji pazarına ilişkin ürünlerin satışlarında ve şirketin bu pazardan elde ettiği gelirlerde ise artış bildirildi. Bu pazardan elde edilen gelir, 2020 yılına göre yüzde 76'lık bir artışla 17,8 milyar dolara yükseldi.

HUAWEI, GELİRLERİNDEKİ DÜŞÜŞÜN NEDENLERİNİ SIRALADI

Huawei, özellikle 2020 yılında Donald Trump hükumeti sırasında ciddi bir ABD yaptırımıyla karşı karşıya kaldı. Kara listeye alınan şirketin tedarik zinciri önemli oranda kırıldı. Bu nedenle teknoloji devi, üst segment işlemci üretimini durdurmak zorunda kaldı ve şirketin yüksek performanslı çiplere erişimi kısıtlandı. ABD hükumeti, Huawei bu durumu defalarca kez reddetmiş olsa da şirketi ulusal bir güvenlik tehdidi olarak nitelendirdi.

Raporda şirket, tedarik zincirinde sürekliliği sağlayamaması ve Çin'de 5G'ye yönelik talebin azalması nedeniyle gelirlerinde düşüş yaşadığına işaret etti.

  • huawei
  • huawei abd
  • huawei mali rapor
  • huawei 2021 geliri
  • huawei 2021 raporu
Tüm Teknoloji haberleri için tıklayın