Huawei ve Volkswagen arasında beklenmedik etkileşim: O departmanı satın alacak

Kısa bir süre önce ortaya atılan yeni bir iddia; Almanya merkezli otomotiv üreticisi Volkswagen'in, Huawei'nin otonom sürüş teknolojileri geliştiren departmanını satın almak için görüşmeler yürüttüğüne işaret etti. İkili arasındaki satış anlaşmasının değerinin, milyarlarca euro'yu bulabileceği tahmin edildi.

Huawei ve Volkswagen arasında beklenmedik etkileşim: O departmanı satın alacak

Aksam.com.tr

Çeviri: Doğa Yurduneri

Kısa bir süre önce kamuoyuyla paylaşılan yeni bir iddia; Almanya merkezli otomotiv üreticisi Volkswagen'in, Çin merkezli teknoloji devi Huawei ile şirketin otonom sürüş teknolojileri geliştiren departmanını satın almak için görüşmeler yürüttüğüne işaret etti. Değeri milyarlarca dolar euro'yu bulması beklenen satışın, Volkswagen için yeni olan teknik sistemleri de içereceği ifade edildi.

Aksam.com.tr'nin Reuters'tan aktardığı habere göre; Volkswagen CEO'su Herbert Diess, kısa bir süre önce 25 yıl içerisinde otonom araçların yollarda daha yaygın görülmeye başlanacağını ifade etti. Yeni iddia ise bu açıklamadan yaklaşık 1 gün sonra geldi.

VOLKSWAGEN, ARGO AI'IN DA KİLİT YATIRIMCILARINDAN BİRİ

Volkswagen'in, otonom araç teknolojileri geliştiren Argo'nun kilit yatırımcılarından biri olduğu da biliniyordu. Şirket; 9 Mart'ta, elektrikli ID Buzz Microbus'ın üretime hazır bir versiyonunu görücüye çıkaracağını açıklamıştı. Söz konusu aracın, Volkswagen'in Argo AI tarafından geliştirilen otonom sürüş sistemiyle gelen ilk aracı olacağı duyurulmuştu. Hafif ticari aracın, 2023 yılından itibaren satışa sunulacağı ifade edilmişti.

Öte yandan; Volkswagen, geçen yıl yeni yazılım stratejisi ve otonom sürüş tabanlı işletme stratejisini de tanıtmıştı. Alman otomotiv devi, 2030 yılına kadar elektrikli otonom taksiler ve servisler geliştirmeyi planladığına işaret etmişti.

  • volkswagen
  • huawei
  • otonom sürüş
  • volkswagen huawei
  • huawei otonom sürüş
  • volkswagen otonom sürüş
  • argo ai
  • id buzz microbus
Tüm Teknoloji haberleri için tıklayın