Huawei Ar-Ge Kodlama Maratonu, Ankara'da düzenlenen ödül töreniyle sona erdi

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) iş birliğiyle 26 Mayıs'ta başlayan “Huawei Ar-Ge Kodlama Maratonu”, 25 Ağustos'ta Ankara'da düzenlenen ödül töreniyle sona erdi. Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Dr. Ömer Fatih Sayan, konuya ilişkin açıklamasında 'Amacımız, Huawei gibi şirketlerle bu iş birliklerini gerçekleştirerek gençlerimizin kendilerini geliştirmeleri ve bizi daha ileriye götürmelerine fırsat vermek' ifadelerini kullandı.

Huawei Ar-Ge Kodlama Maratonu, Ankara'da düzenlenen ödül töreniyle sona erdi

AA

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) iş birliğiyle 26 Mayıs'ta başlayan "Huawei Ar-Ge Kodlama Maratonu", 25 Ağustos'ta Ankara'da düzenlenen ödül töreniyle sona erdi. Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Dr. Ömer Fatih Sayan, BTK Başkanı Ömer Abdullah Karagözoğlu ve Huawei Türkiye Genel Müdürü Jing Li'nin katıldığı törende dereceye giren maratoncular ödüllendirildi.

Ahmet Yasir Akbal, Ömer Faruk Öztürk, Seyit Ahmet Öztürk, Hasan Sarı ve Muhammed Mücahit Nas, "Yapay Zeka" kategorisinde ilk beşe giren yetenekli yazılımcılar olurken Cihan Ürtekin, Muhammet Eren Taşdemir, Bilal Emir Günay, Kerem İnceçam ve Mustafa Kibar ise "Huawei Mobil Servisleri" kategorisinde ipi göğüsleyen maratoncular arasında yer aldı.

Aktarılan detaylara göre; Huawei Ar-Ge Kodlama Maratonu'na, toplamda 2 bin 368 aday başvurdu. Çeşitli üniversitelerin mühendislik ve fen fakültelerinden yarışmaya katılan adaylar, BTK Akademi eğitim portalı üzerinden 'Huawei Mobil Servisleri' kategorisinde 25 saat, 'Yapay Zeka' kategorisinde ise 30 saatten fazla süren eğitimlerini tamamladı. İkinci aşamada Huawei Türkiye Ar-Ge Merkezi tarafından geliştirilen 'Yetenek Mülakat Sistemi' üzerinden yapılan yeterlik sınavını başarıyla geçen adaylar, final etabına geçmeye hak kazandı. Finalistler, son etapta projelerini 48 saat içinde kodlamayı tamamlayarak tanınan bir haftalık süre içinde jüri üyelerine sundu.

Her iki kategoride de dereceye giren 10 finalist, 'Huawei Matebook X' bilgisayar ödülünün sahibi oldu. Dereceye giremeyen, ancak maratonu tamamlayan finalistler ise 'Huawei Watch Fit' akıllı saat kazandı.

"AMACIMIZ, GENÇLERİMİZİN KENDİLERİNİ GELİŞTİRMELERİ VE BİZİ DAHA İLERİYE GÖTÜRMELERİNE FIRSAT VERMEK"

Konuya ilişkin değerlendirmelerde bulunan Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Dr. Ömer Fatih Sayan, amaçlarının Huawei gibi şirketlerle bu iş birliklerini gerçekleştirerek gençlerin kendilerini geliştirmeleri ve ülkeyi daha ileriye götürmelerine fırsat vermek olduğunu belirtti.

Sayan, Kodlama Maratonu'na yönelik yoğun ilgiden de büyük memnuniyet duyduğunu vurgulayarak "Bilgi ve iletişim teknolojileri alanında herkes için önemli bir fırsatlar ve güçlü bir potansiyel var. Bu etkinliğin gerçekleşmesini sağlayan Huawei yöneticileri, BTK Akademi eğitmenleri ve jüri üyeleri ile katkı sağlayan herkese teşekkür etmek istiyorum. Bana göre bu yarışmayı sadece dereceye giren genç kardeşlerimiz kazanmadı, bu harika deneyimi yaşayan her arkadaşımız maratonu kazanmıştır. Maratona katılım sağlayan herkesi kutluyor ve dijital dünyaya değer katacaklarına ve daha iyi uygulamaların önünü açacaklarına dair inancımı bir kez daha ifade etmek istiyorum" dedi.

"KODLAMA MARATONU GENÇLERİMİZ İÇİN FIRSAT NİTELİĞİNDE"

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanı Ömer Abdullah Karagözoğlu da yapay zekanın, çağın en çok konuşulan kavramları arasında yer aldığına dikkat çekerek "Ülkemizde güçlü bir girişimcilik ekosistemi oluşturmanın ön koşulu, gençlerimize fikirlerini hayata geçirebilecekleri alanların oluşturulması. Huawei Türkiye Ar-Ge Merkezi iş birliği ile gerçekleştirdiğimiz Kodlama Maratonu da gençlerimizin kendilerini göstermelerine fırsat vermesi açısından güzel ve önemli bir örnek. Bu etkinliğin düzenlenmesindeki katkılarından dolayı Huawei yöneticilerine, BTK Akademi eğitmenlerine, jüri üyelerine ve katkı sağlayan herkese emekleri için teşekkür ediyorum" açıklamasında bulundu.

"850'DEN FAZLA TÜRK MÜHENDİS GURURUMUZ OLDU"

Huawei Türkiye Genel Müdürü Jing Li ise Türkiye bilişim altyapısının ve ekosisteminin gelişimine katkıda bulunmak için kuruldukları 2002 yılından beri var güçleri ile çalıştıklarını belirttiği açıklamasında "Türk Devleti'nin güveni ve desteği ile Türkiye Ar-Ge merkezimizi 2009 yılından itibaren İstanbul'da kurduk. Bugün, Türkiye Ar-Ge merkezimiz, Huawei'in Çin dışındaki en büyük ikinci Ar-Ge Merkezi haline geldi. 850'den fazla Türk mühendis hem yurt içi hem de yurt dışı pazarlar için geliştirdikleri çözümlerle gururumuz oldu. Huawei Ar-Ge Kodlama Maratonu, bilişim alanındaki yetenekleri geliştirme konusundaki sürekli çabamızın son örneğidir. Dileğim tüm katılımcıların gelecekte önlerine çıkan her zorluğun üstesinden gelmeleridir" ifadelerine yer verdi.

  • huawei ar-ge kodlama maratonu
  • huawei kodlama maratonu
  • huawei
  • huawei kodlama yarışması
  • huawei kodlama maratonu ödül töreni
Tüm Teknoloji haberleri için tıklayın