Honor'un ilk katlanabilir akıllı telefonu ‘Magic V' olacak

Geçen yıl Huawei çatısı altından ayrılan Honor, ilk katlanabilir akıllı telefon modeli ‘Magic V'ın tanıtımını resmi Twitter ve Weibo hesapları üzerinden yayınladı. Yayınlanan tanıtımda, cihazın yakın bir tarihte görücüye çıkarılacağı vurgulandı. Cihazın özelliklerine ilişkin herhangi bir detay ise paylaşılmadı.

Honor'un ilk katlanabilir akıllı telefonu ‘Magic V' olacak

Aksam.com.tr

Çeviri: Doğa Yurduneri

Kısa bir süre önce Huawei çatısı altından ayrılarak bağımsız bir marka haline gelen Çin merkezli teknoloji devi Honor, ilk katlanabilir akıllı telefon modelinin 'Magic V' olacağını duyurdu. Şirket, resmi Twitter ve Weibo hesapları üzerinden cihaza ilişkin bir tanıtım da yayınladı. Tanıtımda, modelin yakın bir tarihte görücüye çıkarılacağına işaret edildi. Cihazın tam tanıtım tarihi ve teknik özellikleri ise henüz paylaşılmadı.

Aksam.com.tr'nin Engadget'tan aktardığı habere göre; Honor, kısa bir süre önce Çin'deki patent ve ticari marka ofislerine 'Magic Fold' ve 'Magic Wing' ifadelerinin isim hakkı için başvuru yapmıştı. Bunun üzerine şirketin, piyasaya katlanabilir bir akıllı telefon modeli sunmaya hazırlandığına yönelik söylentiler yayılmaya başlamıştı.

Şirket CEO'su George Zhao ise 2019 yılında verdiği bir röportajda, katlanabilir bir akıllı telefon üzerinde çalıştıklarını açıklamıştı. O sırada Honor'un çatı şirketi olan Huawei'nin de üçüncü nesil katlanabilir akıllı telefonu Mate X2'yi piyasaya sürdüğü biliniyordu.

HONOR MAGIC V, GÜCÜNÜ ÜST SEGMENT BİR İŞLEMCİ MODELİNDEN ALACAK

Honor Magic V'a ilişkin şu ana kadar paylaşılan iddialara göre; cihaz, ultra ince cam teknolojisini kullanan 8.03 inç büyüklüğünde bir katlanabilir ekran ve 6.45 inç büyüklüğünde bir dış ekran ile gelecek. Telefon tasarımı; bu noktada Samsung'un Galaxy Flip 3 katlanabilir akıllı telefonu yerine, Galaxy Fold 3 modeline benzeyecek. Model ayrıca, gücünü üst segment bir işlemciden alacak.

Diğer yandan; Huawei, 2020 yılında Donald Trump liderliğindeki ABD hükumeti tarafından kara listeye alınmasına bağlı olarak tedarik zincirinde önemli bir kırılma yaşamış ve Kasım ayında Honor'u satmak zorunda kalmıştı. Bu nedenle Honor, bir yıldan uzun bir süredir akıllı telefon pazarındaki yolculuğuna bağımsız olarak devam ediyordu. Şirket telefonları, kısa bir süre önce Huawei cihazlarda bulunmayan Google servisleri desteğini de tekrar kazanmıştı.

Samsung, Huawei ve Honor dışında; Xiaomi, Oppo ve Motorola'nın da son dönemlerde piyasaya katlanabilir akıllı telefon modelleri sürdüğü biliniyordu. Google'ın da benzer şekilde, katlanabilir bir Pixel akıllı telefon üzerinde çalıştığı ifade ediliyordu. Şirket, yakın bir zaman önce tabletler ve katlanabilir cihazlar için özel olarak geliştirdiği bir Android sürümünü de tanıtmıştı.

Tüm Teknoloji haberleri için tıklayın