Hangi özellikler eklenecek?... İşte Whatsapp'ın yeni yıl güncellemeleri

Whatsapp'ta gelecek sene piyasaya sürülmesi planlanan bazı özellikler sızdırıldı. İşte Whatsapp'a gelmesi beklenen o yeni özellikler...

Hangi özellikler eklenecek"... İşte Whatsapp'ın yeni yıl güncellemeleri

ShiftDelete

Popüler mesajlaşma uygulaması WhatsApp, yeni özellikler geliştirmeye çalışıyor. Teknoloji şirketi Meta'ya bağlı olan platform, dünya çapında 2 milyarı aşkın kullanıcıya sahip. Bu devasa kullanıcı sayısını kaybetmek istemeyen platform, her geçen gün yeni güncellemeler yapmaya gayret gösteriyor.

ShiftDelete'nin haberine göre 91mobiles, WhatsApp'ın önümüzdeki yıl içinde piyasaya sürmesini beklediğimiz yeni özelliklerinden birkaçını derledi. İşte onlardan bazıları...

WHATSAPP, INSTAGRAM'IN REELS ÖZELLİĞİNİ GETİRECEK

Kısa video formatları sosyal medya platformları arasında sıkı bir rekabet konusu oldu. İlk olarak TikTok ile popülerleşen bu özellik Instagram'a da gelmişti. Instagram, Reels özelliğine yeni güncellemeler eklerken, bu formatın Meta'nın bir diğer platformunda da piyasaya sürüleceği iddia edildi.

Şirket, Mart ayında Reels özelliğini Facebook uygulamasına entegre etti. Ancak şirketin planlarında WhatsApp Reels de yer alıyor. Bu iddiayı aylar önce WABetaInfo ortaya attı. İddiaya göre, Instagram Reels videolarının doğrudan WhatsApp'ta açılması sağlanacak. Yani kullanıcılar Instagram'a girmek zorunda kalmayacak.

WHATSAPP'TA OTURUMU KAPAT ÖZELLİĞİ

Yine bir başka sızıntının kaynağı WABetaInfo. Bu iddiaya göre, WhatsApp'ın bir oturumu kapat özelliği üzerinde çalıştığı görüldü. Tıpkı Facebook ve Instagram'daki gibi oturumu kapatma seçeneği olacak.

Söz konusu özellik, bir cihazda oturumu kapatıp başka bir cihazda oturumunuzu açık tutabileceğiniz için çoklu cihaz güncellemesiyle uyumlu olacak. WABetaInfo bunu WhatsApp'ın beta sürümünde testte gördüğünü yazdı.

WHATSAPP, HERKES İÇİN SİLMEYİ SÜRESİZ YAPACAK

WhatsApp, 'herkes için silme' özelliğini geliştirmeye devam ediyor. Son sızıntılar, bu özelliğin süresinin sınırsız olacağı yönünde. Şu anda bir mesajı karşı taraftan da silebilmek için süre sınırı 68 dakika 16 saniye. Bu süre geçtikten sonra ne yazık ki mesajı sadece kendiniz için silme şansınız var.

Son haberlere göre bu süre sınırı gelecekte değişebilir. 91mobiles'e göre, platformun geliştiricileri bu özelliği sınırsız hale getirmek için çalışıyor. Çeşitli iddialar sürenin sınırsız olacağı yönünde. Ancak süre sınırsız olmak yerine uzatılabilir de.

Geçtiğimiz günlerde bu konuda bir gelişme gerçekleşti. 24 Kasım 2021 tarihinde platform, 2.2147.4 numaralı Beta sürümünü yayımladı. WABetaInfo, güncellemeden bir ayrıntıyı ekran görüntüsüyle kaydetti. Buna göre, mesaj silme süresinin 7 gün ve 8 dakikaya çıktığı görüldü.

SON GÖRÜLMEYİ BELİRLİ KİŞİLERDEN GİZLEME ÖZELLİĞİ

Şu anda WhatsApp'ta son görülmenizi gizleyebilirsiniz. Ancak ilerleyen zamanlarda çıkacak bir güncelleme ile bunu belirli kişilerden gizleme imkanınız olacak.

WhatsApp, tıpkı durumlarda olduğu gibi belirli kişileri kara listeye alabileceğiniz bir "... kişilerim hariç" özelliği getirecek. Bu özelliği son görülme için yapacağı söyleniyor. Ayrıca profil fotoğrafı ve hakkında kısmı için de getireceği iddiaları var.

Tüm Teknoloji haberleri için tıklayın