Güney Koreli girişim şirketi tanıttı: Araçları otonom yapan kontrol kulesi geliyor

Güney Koreli girişim şirketi Seoul Robotics, “5. Seviye Kontrol Kulesi (LV5 CTRL TWR)” isimli yeni bir kontrol kulesi tanıttı. Kulenin, seyir halindeki araçları herhangi bir sensöre sahip olması gerekmeden otonom hale getirebildiği kaydedildi.

Güney Koreli girişim şirketi tanıttı: Araçları otonom yapan kontrol kulesi geliyor

Aksam.com.tr

Çeviri: Doğa Yurduneri

Güney Kore merkezli girişim şirketi Seoul Robotics, "5. Seviye Kontrol Kulesi (LV5 CTRL TWR)" isimli yeni bir kontrol kulesi tanıttı. Araçların herhangi bir sensöre ihtiyaç duymadan 5. seviye otonom hale gelmesini mümkün kılan kulenin, temelde altyapı üzerine inşa edilen özel bir sensör ve bilgisayar ağı olduğu ifade edildi. Sistemin, yalnızca birkaç sensörle araçları otonom hale getirmek için 5G teknolojisini kullandığının da altı çizildi. Seoul Robotics, geliştirdiği kontrol kulesini BMW'nin Münih'teki üretim tesisinde konuşlandırarak ticari kullanıma sundu.

Aksam.com.tr'nin TheRobotReport'tan aktardığı habere göre; geliştirilen kontrol kulesi, temel olarak araçların çevresinde bulunan binalar, trafik ışıkları, direkler ve sabit altyapı ekipmanları gibi alanlara yerleştirilen sensörler aracılığıyla çalışıyor. Tüm bu çevre ekipmanlar, 5G üzerinden kontrol kulesi ile iletişim kuruyor. Daha sonra kontrol kulesi, sensörler üzerinden 3 boyutlu verileri topluyor. Böylece 'Vehicle to Everything (V2X)' teknolojisi kullanılarak araçlar otonom hale getiriliyor.

5. SEVİYE OTONOM ARAÇLAR, İNSAN MÜDAHALESİNE İHTİYAÇ DUYMADAN HAREKET EDEBİLİYOR

Seoul Robotics, sistemi otonom park ve toplu taşıma gibi günlük yaşam pratikleri için de uygulamaya sokmayı hedefliyor. Bununla birlikte; yeni teknolojinin, araç dağıtım merkezleri ve kiralama şirketlerinden tır lojistiğine kadar birçok alanda işletmelere yönelik uygulama alanı da bulunuyor.

Diğer yandan; araçların otonom seviyesi, 1 ve 5 arasında puanlandırılıyor. 1. seviye otonomide; araç, temel olarak sürücü tarafından kontrol edilse de birkaç sürüş destek özelliği içerebiliyor. 5. seviye otonom araçlar ise tam otonom araç olarak görülüyor. Bu araçlar, herhangi bir insan müdahalesine ihtiyaç duymadan hareket edebiliyor.

  • otonom araç
  • otonom araba
  • seoul robotics
  • güney kore
  • kontrol kulesi
Tüm Teknoloji haberleri için tıklayın