Facebook, WhatsApp mesajlarını okuyor

Facebook yalancı mı? WhatsApp'ları bin kişi gözetliyor. ABD'li bir araştırma şirketi, Facebook'ta 1000 kişinin ‘çözülemez şekilde şifreli' olduğu öne sürülen kişisel WhatsApp mesajlarını okumak ve dinlemek için istihdam edildiğini ileri sürdü.

Facebook, WhatsApp mesajlarını okuyor

New York merkezli araştırma kuruluşu ProPublica tarafından yayınlanan yeni bir rapor, Facebook çalışanlarının WhatsApp mesajlarını okuyabildiğini ve sesleri dinleyebildiğini ortaya çıkardı. Rapora göre, Austin, Dublin ve Singapur'da milyonlarca kullanıcının iletilerini incelemek için 1000 işçi çalıştırıldığı öne sürüldü.

ZUCKERBERG REDDETMİŞTİ

Raporda, "WhatsApp'ta sohbet başlarken kullanıcının cihaz ekranına bir bildirim geliyor. 'Bu sohbetin dışında hiç kimse ve WhatsApp bile mesajlarınızı okuyamaz ve dinleyemez' İfadeleri doğru değil.

Raporda ayrıca işçilerin WhatsApp kullanıcıları tarafından işaretlenen mesajları kontrol etmek için Facebook'un özel olarak kullandığı yapay zekadan faydalandığı ileri sürüldü. Uçtan uca şifreleme sistemi bulunan WhatsApp'ta mesajların, doğrudan mesajı gönderen ve mesajı alan kişi arasında olduğu garantisi veriliyordu. Facebook CEO'su Mark Zuckerberg, 2018 yılında yaptığı açıklamada, WhatsApp kullanıcılarının herhangi bir mesajını görmediklerini belirtmişti.

Tüm Teknoloji haberleri için tıklayın