Facebook, Taliban ile ilgili içerikleri kendi platformlarında yasakladı

ABD merkezli sosyal medya platformu Facebook, terör örgütü olarak nitelendirdiği Taliban'a ait hesaplar ve Taliban'ı destekleyen içerikleri yasakladığını açıkladı.

Facebook, Taliban ile ilgili içerikleri kendi platformlarında yasakladı

AA

ABD merkezli sosyal medya platformu Facebook, terör örgütü olarak nitelendirdiği Taliban'a ait hesaplar ve Taliban'ı destekleyen içerikleri yasakladı. Facebook sözcüsü, konuya ilişkin BBC'ye yaptığı açıklamada Taliban'ın ABD yasalarına göre terör örgütü olarak görüldüğünü ve tehlikeli örgütlerin, platform politikaları uyarınca şirket hizmetlerinden faydalanmasının yasaklandığını bildirdi.

Şirket sözcüsü ayrıca, Taliban'a ve temsilcilerine ait ya da onun adına açılan hesapların kapatılacağı ve grubu öven içerik ve paylaşımların kaldırılacağını aktardı.

Grubun Afganistan'ın kontrolünü hızla ele geçirmesinin ardından teknoloji firmaları, Taliban'la ilgili içeriklerle nasıl başa çıkacaklarına dair ciddi sorularla karşı karşıya kalmıştı.

KARAR, INSTAGRAM VE WHATSAPP İÇİN DE GEÇERLİ

Facebook sözcüsü, yerel dilleri konuşan ve yerel bağlamlar hakkında bilgi sahibi olan bir grup Afgan uzmanla çalışarak platformda ortaya çıkan sorunların tespiti ve uyarılması konusunda yardım aldıklarını da ifade etti.

Hükümetlerin tanınması konusunda kararlar almadıklarını vurgulayan sözcü, "uluslararası toplum otoritesini" takip ettiklerinin de altını çizdi.

Açıklamada söz konusu kararın, Instagram ve WhatsApp için de geçerli olduğunu belirtildi.

Taliban'ın, mesajlarını yaymak için yıllardır sosyal medya platformlarını kullandığı da biliniyordu.

  • facebook taliban
  • facebook
  • taliban
  • facebook afganistan
  • instagram taliban
  • whatsapp taliban
Tüm Teknoloji haberleri için tıklayın