Facebook CEO'su, sosyal medyadaki erişim sorunu nedeniyle 6 milyar dolar para kaybetti

Facebook CEO'su Mark Zuckerberg; şirket çatısı altındaki Facebook, WhatsApp ve Instagram'da yaşanan küresel erişim sorunu nedeniyle birkaç saat içerisinde kişisel servetinden 6 milyar dolar kaybetti. Bununla birlikte; Facebook hisselerinin, yüzde 4.9 değer kaybettiği bildirildi.

Facebook CEO'su, sosyal medyadaki erişim sorunu nedeniyle 6 milyar dolar para kaybetti

Aksam.com.tr

Çeviri: Doğa Yurduneri

Facebook CEO'su Mark Zuckerberg, şirket çatısı altındaki sosyal medya platformlarında yaşanan uzun süreli küresel erişim sorunu nedeniyle birkaç saat içerisinde kişisel servetinden 6 milyar doların üzerinde para kaybetti. Yaşanan gelişme sonrası; dünyaca ünlü CEO, dünyanın en zenginleri listesinde de bir basamak aşağı geriledi. Facebook, WhatsApp ve Instagram kullanıcıları, 4 Ekim akşamı platformlara erişim sorunu yaşamaya başlamış; söz konusu problem, 5 Ekim sabahına kadar devam etmişti.

Aksam.com.tr'nin Bloomberg'den aktardığı habere göre; Facebook hisseleri, 4 Ekim gününde yüzde 4.9 değer kaybetti. Söz konusu gelişme ile birlikte şirketin Eylül ortasından bu yana yaşadığı değer kaybı, yüzde 15'e ulaştı. Bununla birlikte; şirketin hisse senetlerinde yaşanan düşüş, Zuckerberg'ün kişisel servetinin de 121.6 milyar dolar seviyesine gerilemesine neden oldu.

Bunun üzerine Zuckerberg, Bloomberg Milyarderler Endeksi'nde Bill Gates'in altına düşerek 5 numaraya yerleşti. Şirket CEO'sunun kişisel servetinin, yalnızca birkaç hafta içerisinde 140 milyar dolar seviyesinden gerilediği kaydedildi.

WALL STREET JOURNAL, FACEBOOK TARAFINDAN YÜRÜTÜLEN DAHİLİ BİR ARAŞTIRMAYI KAMUOYUYLA PAYLAŞMIŞTI

Diğer yandan; 13 Eylül tarihinde Wall Street Journal, Facebook tarafından yürütülen dahili bir araştırmanın verilerine ulaşarak çalışmayı kamuoyuyla paylaşmaya başlamıştı. Yayınlanan haberler, Facebook'un kendi platformlarına ilişkin birçok sorunun farkında olduğunu ortaya çıkarmıştı. Söz konusu sorunlar arasında, Instagram'ın genç kızların mental sağlığı üzerindeki olumsuz etkileri ve 6 Ocak tarihindeki ABD Senato Binası baskınına ilişkin asılsız bilgi akışı da yer alıyordu. Fakat Facebook'un, bu sorunları kamuoyuna önemsiz gibi göstermeye çalıştığı kaydedilmişti.

Wall Street Journal'ın haberi, hükumet yetkililerinin dikkatini çekmişti. Facebook ise verdiği yanıtta, platformlarında yer alan siyasi kutuplaşma gibi sorunların oldukça karmaşık olduğuna ve yalnızca teknolojik imkanlardan kaynaklanmadığına işaret etmişti.

  • mark zuckerberg
  • facebook ceo
  • mark zuckerberg kişisel serveti
  • mark zuckerberg ne kadar kaybetti
  • mark zuckerberg para kaybetti
  • facebook erişim sorunu
  • instagram erişim sorunu
  • whatsapp erişim sorunu
  • whatsapp çöktü
  • instagram çöktü
Tüm Teknoloji haberleri için tıklayın