'En erken hayvan yaşamına' dair kanıtı 350 milyon yıl öncesine çekebilecek

Bilim insanları, okyanuslardaki kadim resiflerde 890 milyon yıl önce yaşamış olabilecek sünger benzeri yapıların fosil kalıntılarını keşfetti. Bu, dünyadaki en erken hayvan yaşamına dair kanıtı 350 milyon yıl öncesine çekebilecek bir gelişme olarak düşünülüyor.

'En erken hayvan yaşamına' dair kanıtı 350 milyon yıl öncesine çekebilecek

Kanada Laurentian Üniversitesi'nden Elizabeth Turner ve meslektaşları kuzeybatı Kanada'daki 890 milyon yıl öncesine ait, kalsiyum-karbonat biriktiren bakterilerce oluşturulmuş kaya örneklerini inceledi.

Nature dergisinin haberine göre, araştırmacılar bahse konu örneklerde, mineral kalsit kristallerini içeren ve bu kristallerle çevrili tüp şeklindeki yapılara ait dallanmış ağlar buldu.

Bilim insanları daha yakından incelediklerinde, bu yapıların ticari banyo süngerleri yapmak için kullanılan bir sünger türü olan boynuzlu süngerlerde bulunan lifli iskelete benzediğini keşfetti.

Banyo süngerlerinin yapımında kullanılan türden modern süngerlerin genetik kanıtları her ne kadar bu deniz canlılarının 1000 ila 541 milyon yıl önceki erken Neoproterozoik Çağ'da ortaya çıktıklarına işaret etse de, bilim insanları bu döneme ait fosilleşmiş sünger bedenlerinin eksik olduğunu belirtti.

ANLAYIŞLARI DEĞİŞTİREBİLİR

Yayımlanan mevcut çalışmada, araştırmacılar ayrıca yaptıkları bir açıklamada bu kalıntıların "boynuzlu süngerimsi cisimlerin çürümesiyle oluştuğu düşünülen kalsiyum karbonat kayalarında daha önce tanımlanan yapılara" benzediğini ifade etti.

Turner'ın da dahil olduğu bilim insanlarına göre bulgular, doğrulandığı takdirde gezegendeki hayvan yaşamı hakkındaki anlayışımızı değiştirebilir.

Dünyada ortaya çıkan en eski hayvanlardan biri olan süngerler, suyun içinde dolaşmasına izin veren gözenekler ve kanallarla dolu basit gövdelere sahip çok hücreli organizmalar olarak kabul görüyor.

Bilim insanları söz konusu analize dayanarak, yeni keşfedilen fosilin, Dünya'nın oksijen seviyelerinin hayvan yaşamını desteklemek için gerekli seviyelere yükselmesinden yaklaşık 90 milyon yıl önce yaşamış boynuzlu sünger kalıntılarına ait olabileceğine inanıyor.

Araştırmacılar, bulguların doğrulanması halinde çalışmanın erken hayvanların evriminin bu oksijenasyon olayından bağımsız olarak gerçekleştiğini ve erken hayvan yaşamının 720 ila 635 milyon yıl önce şiddetli buzul çağlarından sağ çıkabildiğini kanıtlayabileceğini düşünüyor.

Tüm Teknoloji haberleri için tıklayın