Bir ülke daha Bitcoin'i resmi para birimi olarak kabul etti! İkinci ülke oldu...

El Salvador'un ardından Orta Afrika Cumhuriyeti de Bitcoin'i resmi para birimi olarak kabul ettiğini açıkladı. Bu gelişmeyle birlikte; Orta Afrika Cumhuriyeti, Bitcoin'i resmi para birimi haline getiren ikinci ülke oldu. Söz konusu hamlenin, ülkeyi en cesur ve vizyoner ülkelerden birisi yapacağı belirtildi.

Bir ülke daha Bitcoin'i resmi para birimi olarak kabul etti! İkinci ülke oldu...

Aksam.com.tr

Çeviri: Doğa Yurduneri

Orta Amerika ülkesi El Salvador, geçen yılın Eylül ayında Bitcoin'i resmi para birimi olarak kabul ettiğini açıklamıştı. Söz konusu karar ile birlikte; Bitcoin, El Salvador'un dolardan sonraki ikinci resmi para birimi olmuştu. Ukrayna işgali nedeniyle uygulanan yaptırımlara bağlı olarak ekonomik sıkıntılar yaşayan Rusya'nın da Bitcoin'i resmi para birimi olarak kabul edebileceği ifade ediliyordu. Fakat Rusya, henüz konuya yönelik bir hamle yapmamıştı. Bu tartışmalar devam ederken Orta Afrika Cumhuriyeti de Bitcoin'i resmi para birimi olarak kabul ederek bu tip bir hamle yapan ikinci ülke oldu.

Aksam.com.tr'nin BBC'den aktardığı habere göre; ülke hükumeti, bu hamlenin Orta Afrika Cumhuriyeti'ni en cesur ve vizyoner ülkelerden biri haline getireceğini belirtti. Birleşmiş Milletler'in 'En Az Gelişmiş Ülkeler' kategorisinde yer alan ülke, uzun süredir sahip olduğu yeraltı zenginliklerine rağmen siyasi kaos ve istikrarsızlık ile mücadele ediyordu. Parlamentoda oy birliğiyle alınan kararın, krizle mücadele eden ülke ekonomisini iyileştirebileceği tahmin edildi.

"BITCOIN, TAMAMEN İNTERNETE BAĞIMLI"

Öte yandan; konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan bilgisayar mühendisi Sydney Tickaya, Bitcoin'in tamamen internete bağlı olduğunu hatırlatarak ülkede internet erişiminin yaygın olmadığına işaret etti. Tickaya, Orta Afrika Cumhuriyeti'nin bu çözümden daha önce güvenlik, eğitim ve içme suyuna erişim gibi sorunlara çözüm bulması gerektiğini de sözlerine ekledi.

  • bitcoin
  • orta afrika
  • orta afrika cumhuriyeti
  • el salvador
  • el salvador bitcoin
  • bitcoin resmi para
  • resmi para
Tüm Teknoloji haberleri için tıklayın