Apple'ın ilk bilgisayarı rekor fiyata alıcı buldu | Teknozone #9

Reklam Kurulu'nun Google'a verdiği iPhone 12 cezası, Robinhood'a yapılan siber saldırı, Elon Musk'ın Twitter anketi sonrası çakılan Tesla hisseleri, Apple'ın ilk bilgisayarının rekor fiyata satılması ve daha fazlası... Akşam TV Teknoloji Editörü Doğa Yurduneri, TeknoZone'un dokuzuncu bölümünde teknoloji dünyasının en yeni gelişmelerini anlatıyor.

Aksam.com.tr

Doğa Yurduneri

Bu hafta Ticaret Bakanlığı Reklam Kurulu'nun Google'a, YouTube Türkiye'deki iPhone 12 reklamlarını tüketiciyi aldatmaya yönelik bulduğu gerekçesiyle verdiği para cezası; teknoloji gündeminin en çok öne çıkan başlıklarından biri oldu. ABD merkezli finansal hizmetler şirketi Robinhood'a yapılan siber saldırı ve 7 milyonun üzerinde müşterinin kullanıcı verilerinin sızdırılması da gündeme oturan başlıklar arasında yer aldı. WhatsApp'a gelen çoklu cihaz desteği ve Zoom'un ücretsiz kullanıcılara reklam göstermeye başlayacağını açıklaması ise dijital alanda öne çıkan başlıklar arasındaydı.

Akşam TV Teknoloji Editörü Doğa Yurduneri, TeknoZone'un yeni bölümünde Apple'ın ilk bilgisayarının ABD'deki açık artırmada rekor fiyata satılmasından Elon Musk'ın Twitter anketi sonrası Tesla hisselerinin çakılmasına kadar teknoloji dünyasının tüm yeni gelişmelerini Akşam TV izleyicileri için anlattı.

REKLAM KURULU, GOOGLE'A YOUTUBE'DAKİ 'iPHONE 12' REKLAMLARI NEDENİYLE CEZA KESTİ

Ticaret Bakanlığı Reklam Kurulu, Google'a Apple'ın YouTube Türkiye'deki 'iPhone 12' reklamlarını "aldatıcı" bulduğu gerekçesiyle 457 bin 308 TL para cezası verdi. Bununla birlikte, söz konusu reklamların durdurulmasına hükmedildi. Bahsi geçen reklamların, "tüketiciyi aldatmaya yönelik" olduğu bildirildi.

ROBINHOOD, VERİ İHLALİYLE GÜNDEMDE: 7 MİLYON MÜŞTERİNİN VERİLERİ SIZDIRILDI

ABD merkezli finansal hizmetler şirketi Robinhood, büyük bir siber saldırı ve veri ihlali vakasıyla gündeme geldi. Platformda, 7 milyon müşterinin kişisel verilerinin sızdırıldığı kaydedildi.

WHATSAPP WEB, ARTIK ANA CİHAZ İNTERNETE BAĞLI DEĞİLKEN DE KULLANILABİLECEK

WhatsApp, uzun süredir beklenen çoklu cihaz desteğini kısa bir süre önce kullanıcı beğenisine sundu. WhatsApp Web'in, artık internete bağlı olmadan da kullanılabileceği kaydedildi. Platformun çoklu cihaz beta programına katılan kullanıcıların; bağladıkları ikincil cihazları, telefonlarına bağlı tutmak zorunda kalmadan kullanma imkanına sahip olacağının da altı çizildi.

ZOOM, ÜCRETSİZ KULLANICILARINA REKLAM GÖSTERMEYE BAŞLAYACAK

Görüntülü görüşme platformu Zoom, 'Basic (Temel)' paketi kullanan ücretsiz kullanıcılara reklam gösterilmesinin önünü açacak yeni bir özelliği test ediyor. Reklamların, kullanıcılara görüşme sonlandıktan sonra gösterileceği ifade ediliyor.

TESLA HİSSELERİ, ELON MUSK'IN TWITTER ANKETİ SONRASI ÇAKILDI

Elon Musk'ın Tesla hisselerinin yüzde 10'unu satıp satmama konusunda görüş almak üzere başlattığı Twitter anketi, hızlı bir hüsranla sonuçlandı. Dünyaca ünlü CEO, paylaşımında milyarderlerin kazançlarından vergi vermediği iddialarına yanıt olarak Tesla hisselerinin yüzde 10'unu satmayı teklif etmişti. Yapılan anketten yüzde 57,9 oranında 'Evet' oyu çıktı ve Musk'ın Tesla hisselerini satması kesinleşti. Bunun üzerine; Pazartesi günü açılan borsalarda Tesla hisseleri, büyük bir düşüş yaşadı. Fakat bu düşüş, sonraki günlerde de devam etti ve şirket hisseleri, yalnızca üç günde yüzde 13'ün üzerinde değer kaybetti.

APPLE'IN İLK BİLGİSAYARI, AÇIK ARTIRMADA 400 BİN DOLARA SATILDI

Apple'ın 1976'da tasarlanan ilk bilgisayarı Apple-1, ABD'de John Moran Müzayede Evi tarafından düzenlenen bir açık artırmada 400 bin dolara alıcı buldu. Kit halinde geliştirilerek satılan 200 bilgisayardan biri olduğu ifade edilen cihazın, hala çalışır durumda olduğu kaydedildi.

 • reklam kurulu
 • iphone
 • iphone 12
 • apple
 • tesla
 • elon musk
 • apple ilk bilgisayarı
 • zoom
 • whatsapp
 • whatsapp web
 • whatsapp çoklu cihaz desteği
 • robinhood
 • robinhood veri ihlali
 • robinhood siber saldırı
Tüm Teknoloji haberleri için tıklayın