Apple, iPhone 4S kullanıcılarına tazminat ödeyecek! Bilerek yavaşlattı...

ABD merkezli teknoloji devi Apple, telefon performansını bilerek düşürdüğü gerekçesiyle iPhone 4S kullanıcılarına tazminat ödeyecek. 2015 yılında açılan bir toplu davaya konu olan kullanıcıların her biri, Apple'dan 15 dolarlık bir tazminat ödemesi alacak.

Apple, iPhone 4S kullanıcılarına tazminat ödeyecek! Bilerek yavaşlattı...

Aksam.com.tr

Çeviri: Doğa Yurduneri

Yaklaşık 7 yıl önce açılan ve yeni sonuçlanan bir toplu dava, Apple'ın telefon performansını bilerek düşürdüğü gerekçesiyle iPhone 4S kullanıcılarına 15 dolar tazminat ödemesine hükmetti. Dava, Apple'ı iOS 9 güncellemesi ile birlikte 2011 yılında piyasaya sürülen iPhone 4S'i bilerek yavaşlatmakla suçlamıştı. Davaya konu olan Apple kullanıcılarının, New York ve New Jersey'de yaşadığı belirtildi. Toplu dava, şirketin iOS 9 güncellemesinin iPhone 4S ile uyumlu olduğunu iddia ederek kullanıcıları yanlış yönlendirdiğine işaret etti.

Aksam.com.tr'nin Mac Rumors'tan aktardığı habere göre; Apple, söz konusu güncelleme aracılığıyla iPhone 4S ve daha yeni modellerin daha yüksek performansa kavuşacağını iddia etti. Fakat güncelleme, bunun yerine uygulamaları ve iPhone 4S'i önemli ölçüde yavaşlattı.

APPLE KULLANICILARI, CİHAZ BAŞINA 15 DOLAR TALEP ETMEK İÇİN FORM GÖNDERECEK

Davada taraflar, Apple'ın New York ve New Jersey'de durumdan etkilenen iPhone 4S kullanıcılarının mağduriyetini gidermek için 20 milyon dolarlık bir bütçe ayırması gerektiği konusunda anlaşmaya vardı. Mağduriyet yaşayan kullanıcıların, cihaz başına 15 dolar talep etmek için bir form gönderebileceği belirtildi. Apple'ın, formların yüklenebileceği bir internet sitesi oluşturmayı planladığının da altı çizildi.

Tüm Teknoloji haberleri için tıklayın