36 bin kilometreden dünyanın en ilginç görüntüsünü çekti

36 bin kilometreden dünyanın en ilginç görüntüsünü çekti

Teknoloji Haberleri

22 Mart 2019 Cuma 16:39 | Son Güncelleme:

Coğrafi keşif uydusu GOES, 21 Mart'ta yaşanan ilkbahar ekinoksunu 36 bin kilometre öteden görüntüledi.

TM Dijital Haber Merkezi

Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi (NOAA) tarafından gönderilen Coğrafi Operasyonel Çevre Uydusu GOES-16, İlkbahar ekinoksu olarak adlandırılan güneş ışınlarının ekvatora dik açı (90 derece) ile geldiği bunun sonucunda da gece ve gündüzün birbirine eşit olduğu anı 36 bin kilometre öteden görüntüledi.

GOES sistemi, 1974'te SMS-1 uydusunun gönderilmesinden bu yana ABD'de hava durumu izleme ve tahmininin temel unsurlarından biri olarak kullanılıyor. Uydular jeosenkron yörüngede çalışıyor.

Jeosenkron Yörünge (Yere Eşzamanlı Yörünge) Uyduların sonsuz sayıdaki yörüngelerinden ancak bir tanesinin yeryüzündeki herhangi bir noktaya göre pozisyonu sürekli sabit kalmaktadır. Bu yörünge ekvator düzlemi üzerinde dairesel ve üzerindeki uydu hızının, Dünya‘nın kendi ekseni etrafındaki açısal hızına eşit olduğu özel ve tek bir yörüngedir. Bu yörünge jeosenkron (yere eşzamanlı) uydu yörüngesi veya Clarke yörüngesi olarak adlandırılır ve yeryüzüne olan mesafesi 35.784 km’dir.

Uydunun böyle bir yörüngede Dünya’ya göre sabit kalması üç koşulla belirlenir: Uydunun Dünya ile aynı yönde dönmesi, ekvator enleminde bulunması, uydunun 23,94 saatte tam bir dönüş yapması.

21 MART İLKBAHAR EKİNOKSU NEDİR?

21 Mart İlkbahar Ekinoksu'nda güneş ışınları ekvatora dik açı (90 derece) ile gelmektedir. Bu olayla birlikte gece ve gündüz birbirine eşitlenmekte, hem kuzey hem de güney kutbu aynı anda gündoğumu hattına girmektedir.

Böylece gün ışığı, her iki yarımküre arasında eşit olarak paylaşılmaktadır. 21 Mart İlkbahar Ekinoksu ile birlikte Güney Yarım Küre'de geceler gündüzlerden uzun olmaya başlar. Kuzey Yarım Küre'de ise gündüzler gecelerden uzun olmaya başlar. Böylece gün ışığı, her iki yarımküre arasında eşit olarak paylaşılmaktadır.

21 MART İLKBAHAR EKİNOKSU İLE MEYDANA GELEN OLAYLAR

21 Mart durumu: Kuzey ve Güney Yarım Küre, Güneş ışınları öğle vakti Ekvator'a 90'lik açı ile düşer. Gölge boyu Ekvator'da sıfırdır. Güneş ışınları bu tarihten itibaren Kuzey Yarım Küre'ye dik düşmeye başlar. Bu tarihten itibaren Güney Yarım Küre'de geceler, gündüzlerden uzun olmaya başlar. Kuzey Yarım Küre'de ise tam tersi olur. Bu tarih Güney Yarım Küre'de Sonbahar, Kuzey Yarım Küre'de İlkbahar başlangıcıdır. Aydınlanma çemberi kutup noktalarına teğet geçer. Bu tarihte Güneş her iki kutup noktasında da görülür. Dünya'da gece ve gündüz süreleri birbirine eşit olur. Bu tarih Güney Kutup Noktası'nda altı aylık gecenin, Kuzey Kutup Noktası'nda ise altı aylık gündüzün başlangıcıdır.

Tüm Teknoloji haberleri için tıklayın