ABD'nin 1945-1992 yılları arasında gerçekleştirdiği nükleer bomba testleri pahalıya patladı

National Interest dergisi, ABD'nin 1945-1992 yılları arasında kendi toprakları üzerinde gerçekleştirdiği nükleer bomba testlerini masaya yatırdı. Bu süreçte 11 bin ABD vatandaşının nükleer serpintiler dolayısıyla öldüğünü yazan dergi, 1952 yılında 1700 askerle gerçekleştirilen “nükleer savaş alanı” testinin felaketle sonuçlandığını aktardı.

ABD'nin 1945-1992 yılları arasında gerçekleştirdiği nükleer bomba testleri pahalıya patladı

Aksam.com.tr

1945 ile 1992 yılları arasında çeşitli ağırlıklarda tam 1,032 adet nükleer bomba testinin gerçekleştirildiği ABD'de, neredeyse her bir vatandaşın öyle ya da böyle nükleer serpintilere maruz kaldığı belirtildi.

Aksam.com.tr'nin National Interest'ten aktardığı habere göre, söz konusu nükleer testlerin büyük bir bölümü Nevada Test Alanı'nda gerçekleştirildi. Toplamda 699 nükleer teste ev sahipliği yapan Nevada'daki atışlar, 1963'te yasak getirilene kadar Las Vegas'taki turistler için de bir cazibe merkezine dönüştü.

Nükleer savaş alanı testi

Nükleer bombaları savaş alanlarında kullanabilmenin yollarını arayan ABD, kara ve deniz kuvvetlerine bağlı birlikleri "nükleer savaş alanı" konusunda eğitmek üzere bir test gerçekleştirdi.

1952 yılında yapılan test kapsamında 1700'den fazla askerî birlik, bombanın bırakılacağı noktaya 6,5 kilometre uzaklıktaki sığınaklara yerleştirildi.

33 kilotonluk patlamanın ardından sığınaktan çıkarılan askerler, patlamanın sıfır noktasına 160 metre mesafeye kadar ilerletilerek bir "saldırı simülasyonu" gerçekleştirildi.

Test sonucunda askerlerin büyük çoğunluğun kan kanseri, prostat kanseri ve geniz kanseri gibi hastalıklara yakalandı.

Japon balıkçı hayatını kaybetti

Marshall Adaları'na bağlı bir mercan adası olan Bikini Atolü'nde 1954 yılında gerçekleştirilen bir nükleer bomba testi, yakın civarda bulunan bir Japon balıkçı teknesini etkiledi. Teknede bulunan mürettebattan biri hayatını kaybetti, diğerleri ise radyasyondan dolayı çeşitli hastalıklara yakalandı.

11 bin ölümle sonuçlandı

ABD toprakları içerisinde gerçekleştirilen nükleer bomba testleri 1992 yılında son buldu. Bu süreçte, nükleer serpintilere maruz kalan en az 11 bin kişinin hayatını kaybettiği kaydedildi.

Nükleer bombaların insan ve çevre üzerindeki etkileri hakkında geniş çaplı bir bilgi birikimine ulaşan ABD'nin 47 yıllık test sürecinde "acı ve trajik bir bedel ödediği" kaleme alındı.

Tüm Teknoloji haberleri için tıklayın