Türk dünyasını heyecanlandıran Alp Er Tunga iddiası

Prof. Dr. Necati Demir, Türk tarihinde önemli bir yer teşkil eden Türk Hakanı Alp Er Tunga'nın bugüne dek bulunamamış mezarının tespit edildiğini iddia etti.

Türk dünyasını heyecanlandıran Alp Er Tunga iddiası

Hürriyet

Gazi Üniversitesi'nden Prof. Dr. Necati Demir, efsanevi Türk hakanı Alp Er Tunga'nın mezarını bulduğunu iddia etti. Ancak tarihçiler bu konuda temkinli. Efsanevi bir kimliği olan Alp Er Tunga'nın mezarının nerede olduğu yıllardır araştırılıyor.

Hürriyet'te yer alan habere göre, tarihi kayıtlarda "Türk Hakanı" Alp Er Tunga M.Ö. 7. yüzyılda yaşadı. Saka Türklerinin lideriydi. İranlılarla mücadele etti. Hakkındaki efsanelere göre Türkistan, İran'ın bir bölümü ve Azerbaycan'ı kapsayan bölgede 'Turan İmparatorluğu' kurmuştu. Türk tarihinin en eski edebi ve siyasi metinlerinden kabul edilen Divan-ı Lügat-it Türk'te de Kutadgu Bilig'de de adil bir hükümdar ve kahraman bir savaşçı olarak adı geçiyor.

İranlı şair Firdevsi'nin meşhur Şehname'sinde ise Alp Er Tunga 'Afrasiyab' sıfatıyla 'İran'ın baş düşmanı' olarak tasvir ediliyor. Selçuklu Türklerinin de atası kabul edilen Alp Er Tunga'nın mezarı bugüne kadar daha çok yine Türkmenistan'daki Merv şehrinde aranıyordu. Çünkü Merv, Alp Er Tunga'nın kurduğu, bir bilim ve kültür merkezi haline getirerek devletini yönettiği bir şehir olarak biliniyor. 2012 yılında da Alp Er Tunga'nın mezarının Merv'de bulunduğu gündeme gelmişti.

"DETAYLARI AÇIKLAYACAĞIM"

Buhara şehrinde uzun süredir araştırma yapan Gazi Üniversitesi'nden Prof. Dr. Necati Demir, Alp Er Tunga'nın mezarını bulduğunu iddia etti. Prof. Dr. Demir, keşfini şu ifadelerle duyurdu:

"Türk dünyasına saygı ile duyurumuzdur... Türklüğün ortak atası Alp Er Tunga'nın mezarı Buhara'da tarafımca bulunmuştur. Türk dünyasına selam olsun..."

Prof. Dr. Necati Demir, mezar yerine dair bir detay paylaşmadı ancak şunları söyledi:

"Eski Arap ve Fars kaynaklarında Alp Er Tunga'nın mezarının Buhara'da olduğu geçiyordu. Bölgedeki tarihçi ve araştırmacılardan da destek aldım. Detaylarını önümüzdeki günlerde açıklayacağım."

Bu konuda çalışan akademisyenlere göre ise özellikle Alp Er Tunga'nın mezarı konusunda çok 'temkinli' olmak gerekiyor. Zira Alp Er Tunga'nın nerede ve ne zaman yaşadığına dair kesin bir bulgu henüz tespit edilebilmiş değil.

Tüm Tarih haberleri için tıklayın