Fatih Sultan Mehmet'in Ayasofya'daki sırrı neydi? Yıllar önce açıklamıştı

Başkan Erdoğan tarafından yapılan açıklamayla 24 Temmuz günü Cuma namazıyla birlikte ilk ibadetin yapılacağı Ayasofya'da heyecan büyük. Ayasofya cami statüsü kazanması ile birlikte Fatih Sultan Mehmet'in Ayasofya kapı tokmaklarındaki büyük sırrı yeniden gündeme geldi.

Fatih Sultan Mehmet'in Ayasofya'daki sırrı neydi" Yıllar önce açıklamıştı

Fatih Sultan Mehmet Han'ı anma programında Ayasofya'nın 2005 – 2012 yılları arasında Müze Başkanlığı ve Müdürlüğünü yapan merhum Prof.Dr. Haluk Dursun, Ayasofyada'ki kapı tokmakları ile ilgili çarpıcı açıklamalarda bulunmuştu.

Ayasofya ile Fatih Sultan Mehmet arasındaki bağlantıyı anlamanın büyük önem taşıdığını belirten Dursun, "Ayasofya müzesi ile Fatih Sultan Mehmet arasındaki bağlantıyı anlayamazsak ve anlatamazsak, daha böyle anmalarda çok yeriz, içeriz. Esas Fatih ve Ayasofya bağlantısının temelinde şu elimde görmüş olduğunuz kapı tokmağı vardır.

Ayasofya'ya ilk göreve başladığım zaman bu tokmağın izinden giderek Ayasofya'yı çözmeye çalıştım. Bu normal bir kapı tokmağı değil, diğer bütün kapı tokmaklarının dışında bir tokmaktır. Bu tokmak küçük bir örnektir, bunlar genelde musanna olarak aynalı, çift taraflı olarak dökülmüştür.

Üzerinde, 'Ya Fettah' yazar. 'Ya Fettah' Allah'ın isimlerinden biridir ama Ayasofya'ya özellikle bunun yapılmış olması, fetihten sonra bunun asılmış olması başka bir mana ve simgeyi vurgulamış oluyor.

'Fettah' kelimesinin içinde rahmet var, fetih var ama aynı zamanda açmak var. Açan demek, Allah'ın açan özelliği demek.

Fatih kapı tokmaklarında Ayasofya'ya bunu koyarak hem o kapının açma fonksiyonunu vurgulatıp her açışta açma kudreti olan Allah'ın bir hürmeti ve aidiyetini hatırlatılıyor hem de Ayasofya'nın fethin sembolü olduğunu ve bunu unutmamak için her elinizi attığınızda, 'Ye Fettah' diyerek o kapıdan içeri girmenizi sağlamış oluyor" diye konuşmuştu.

Tüm Tarih haberleri için tıklayın